Najvážnejšie hrozby pre planétu spôsobuje skôr ľudská činnosť než samotná príroda, vyplýva z nedávnej správy OSN. Viacero expertov je znepokojených podielom človeka na klimatických zmenách a možno aj strate biodiverzity. Existuje však aj tretí vplyv na životné prostredie, ktorému sa pozornosť venuje len sporadicky: dezertifikácia, známa aj ako degradácia pôdy.

Bloomberg informuje, že svet rýchlo prichádza o využiteľnú pôdu; dôvodov je viacero od intenzívneho poľnohospodárstva a nadmerného spásania dobytkom až po výstavbu nehnuteľností a klimatické zmeny. Environmentalisti tento problém neignorovali. Samit Zeme v Rio de Janeiro v roku 1992 viedol k vytvoreniu troch dohovorov OSN: klimatická zmena, biodiverzita a dezertifikácia. Každoročne sa organizujú veľké samity COP – ako napríklad COP28 v Dubaji –, ktoré sa teraz často dostávajú na titulné stránky.

O stratenej príležitosti však hovorí Ibrahim Thiaw, výkonný tajomník Dohovoru OSN o boji proti rozširovaniu púští , ktorý naznačil, že ľudia si myslia, že ide len o púšte. „Dochádza k nesprávnemu chápaniu pojmu dezertifikácia. Preto používame aj termín ‚degradácia pôdy‘,“ povedal.

Je iróniou, že jedna z najväčších výziev v boji proti degradácii pôdy je univerzálna: Musíme jesť. Asi 40 percent pôdy, čo je päť miliárd hektárov, sa využíva na poľnohospodárstvo. Jedna tretina z toho je určená na pestovanie plodín a zvyšok na pasenie dobytka. Svet nemá dobré výsledky v oblasti udržateľných poľnohospodárskych postupov. Za posledných 500 rokov viedla ľudská činnosť (najmä poľnohospodárstvo) k znehodnoteniu takmer dvoch miliárd hektárov pôdy.

To prispelo k uvoľneniu približne 500 miliárd ton oxidu uhličitého z narušenej pôdy alebo približne štvrtine všetkých skleníkových plynov, ktoré spôsobujú ďalšie otepľovanie. Degradácia pôdy do roku 2050 by mohla pridať ďalších 120 miliárd ton oxidu uhličitého do atmosféry.

I. Thiaw povedal, že zameranie pozornosti na projekty obnovy pôdy by mohlo tento scenár zvrátiť. „Neexistujú také riešenia degradácie pôdy, ktoré by neprispeli aj k riešeniu iných problémov, ktorým čelíme,“ povedal.

Ďalšie dôležité správy

Ilustračná fotografia.
Neprehliadnite

Pôda sa dá v Európskej únii najlacnejšie prenajať na Slovensku