Cítite, že vám trvá dlhšie zotaviť sa zo zranení, únavy alebo zlého spánku? Je to realita starnutia, ktorá prináša výrazné zmeny vo fyzickej aj duševnej odolnosti tela. Podľa vedcov telo s pribúdajúcim vekom postupne stráca schopnosť rýchlo reagovať na stresory, čo vedie k častejším zdravotným problémom.
Výskumy, vrátane štúdií zo Stanfordu, potvrdzujú, že starnutie neprebieha rovnomerne, ale v zrýchlených fázach. Výrazné „vlny“ biologických zmien zasahujú telo okolo 40. a 60. roku života, pričom ovplyvňujú kardiovaskulárne zdravie, imunitný systém a celkovú fyzickú kondíciu. Kombinácia biologických zmien, životného štýlu a environmentálnych faktorov zvyšuje riziko chorôb a zhoršuje regeneráciu.
Zrýchlené fázy starnutia
Molekulárne profily v tele, najmä tie súvisiace s kardiovaskulárnym zdravím a funkciou imunitného systému, sa začínajú výrazne meniť po štyridsiatke. Pokles imunity zvyšuje zraniteľnosť voči infekciám a ochoreniam. S vekom sa imunitný systém stáva menej účinným v boji proti patogénom, čo vysvetľuje, prečo starší dospelí častejšie trpia následkami infekcií a majú zníženú schopnosť opravy tkanív.
Okrem toho sa ľudom okolo štyridsiatky objavujú chronické stavy ako hypertenzia, cukrovka alebo artritída. Tieto ochorenia nie sú výsledkom náhody, ale životného štýlu, ktorý si ľudia zvolia v mladšom veku – zlá strava, nedostatok fyzickej aktivity a nárast obezity často vedú k nabaľujúcim sa zdravotným problémom.
40 rokov a rozpad
V predvečer svojich 40. narodenín Christina Goldpaintová, dátová analytička z Kalifornie, s nadšením tvrdila, že to bude jej najlepšie desaťročie. Čoskoro sa však u nej objavili zdravotné problémy: zápal šliach, infekcia močových ciest a zápal očného viečka. Narodeniny tak strávila návštevami lekárov a špecialistov. „To sa stáva niekomu v 60-tke, nie niekomu, kto práve dovŕšil 40,“ hovorí so sarkazmom. „Cítim sa, akoby som sa rozpadala“.
Podľa výskumov ľudia po odžitej tretej dekáde začínajú pociťovať nárast telesného tuku, ktorý prispieva k zníženej pohyblivosti a zvýšenému riziku pádov. Okrem toho človek stratí tri až osem percent svalovej hmoty za každé ďalšie desaťročie, čo má negatívny vplyv na fyzickú kondíciu a celkovú regeneráciu tela. Pribúdajúce zdravotné problémy a znížená pohyblivosť môžu viesť k ďalším komplikáciám. Chronické ochorenia ako cukrovka typu 2 sú často dôsledkom kombinácie genetickej predispozície a nesprávnych návykov v oblasti stravovania a cvičenia.
Svalové tkanivo ukladá viac vody ako tuková hmota, takže s pribúdajúcim vekom sú ľudia náchylnejší na dehydratáciu. To, ako aj zmeny enzýmoch, ktoré spracovávajú alkohol inak a na nižšej úrovni, pomáhajú vysvetliť, prečo je často ťažšie zotaviť sa z nočného pitia, čím je človek starší.
Ľudia po štyridsiatke majú tiež tendenciu užívať viac liekov. Podľa údajov Centra pre kontrolu a prevenciu chorôb približne každý piaty dospelý vo veku 40 až 79 rokov užíva aspoň päť liekov na predpis. Niektoré z nich majú účinky, ktoré ich robia náchylnejšími na ochorenia, a navyše majú ďalšie vedľajšie účinky. Pravidelné užívanie liekov môže spôsobiť postupný pokles pohlavných a rastových hormónov.
Emocionálna daň
Okrem fyzických zmien môže mať vplyv na biologickú odolnosť aj psychická záťaž, ktorú si vyžiadala príslušnosť k tzv. sendvičovej generácii. Mnohí ľudia v strednom veku sa starajú o deti aj starnúcich rodičov súčasne. Popritom sa venujú náročnej kariére.
„Vaše aktuálne duševné zdravie a pohoda ovplyvňujú to, aká je pravdepodobnosť, že budete mať horšie zdravotné výsledky,“ hovorí Sarah Nosalová, prezidentka Americkej akadémie rodinných lekárov v New Yorku. Uvádza faktory, ako sú zmeny krvného tlaku až po zvýšenie hmotnosti. „Stres môže poškodiť váš spánok, čo môže okrem iného poškodiť vašu schopnosť budovať svaly alebo vytvárať a ukladať spomienky,“ hovorí.
Významná prevencia
Existujú veci, ktoré môže každý človek urobiť pre odolnejšie starnutie a ktoré sa zväčša týkajú správnych zdravotných návykov: uprednostňovať spánok, dbať na vyváženú stravu, cvičiť a minimalizovať stres.
Na zmiernenie rizík súvisiacich so starnutím je nevyhnutné po štyridsiatke prijímať preventívne opatrenia. Pravidelné kontroly krvného tlaku a hladiny cholesterolu môžu pomôcť odhaliť problémy v počiatočných štádiách.
Vystavenie tela malým dávkam stresu, napríklad prostredníctvom cvičenia, môže pomôcť telu lepšie sa regenerovať. Pravidelné fyzické aktivity, kvalitný spánok a psychická pohoda sú kľúčovými faktormi, ktoré môžu pomôcť zmierniť vplyv starnutia.
V magazíne Lancet uverejnili v septembri štúdiu, v ktorej rozdelili ľudí do dvoch skupín. Prvá skupina cvičila pravidelne týždenne aspoň 150 minút, druhá skupina necvičila vôbec. Vedci zistili, že ľudia zo skupiny, ktorí vôbec necvičili, mali o 50 percent vyššie riziko úmrtia oproti tým, čo cvičili. Pokiaľ človek vykonáva pravidelne silový tréning, riziko úmrtia klesá o 21 percent. Ak k tomu pridá aj pravidelné kardio aktivity, napríklad beh alebo plávanie, riziko predčasného úmrtia klesne až o 50 percent. Cvičenie by teda nemalo byť len odporúčaním. Pokiaľ chce človek prežiť roky života v plnej vitalite aj v staršom veku, aktívny životný štýl je nevyhnutnosť.