Spotrebitelia v eurozóne nevykazujú ochotu míňať tak, ako sa predpokladalo. Vyvoláva to otázky, či sa ekonomické oživenie vôbec dostaví. Bloomberg informuje, že rast v 20-člennom eurobloku, ktorý v prvej polovici roka prekonal očakávania, momentálne stagnuje. Priemyselná výroba zostáva v útlme, nezachraňujú to ani výdavky domácností; spotrebiteľský sentiment je stále pod úrovňou spred pandémie.
Keďže sa inflácia blíži k dvom percentám, niektorí predstavitelia Európskej centrálnej banky (ECB) vidia dôvod na ďalšie znižovanie úrokových sadzieb už tento týždeň. „Zdá sa, že pomalý rast sa stal pre ECB väčším dôvodom na obavy,“ povedal ale hlavný európsky ekonóm HSBC Simon Wells. „Slabá spotreba by mohla viesť tvorcov politiky k zmierlivejšiemu prístupu.“
Nemecko brzdí podporu nákupu elektromobilov, predaj v celej EÚ stagnuje
Papierovo sú predpoklady pre spotrebiteľské oživenie sľubné: inflácia klesla na 2,2 percenta z vrcholu 10,6 percenta, nezamestnanosť je na historickom minime, príjmy rastú rýchlejšie ako ceny a klesajúce náklady na pôžičky zlacňujú hypotéky. „Hlavné je, že inflácia sa naozaj výrazne znížila a úrokové sadzby sa začali znižovať,“ povedal minulý týždeň šéf lotyšskej centrálnej banky Martins Kazaks. „To je dobré pre verejnosť, pretože kúpna sila začína rásť“.
Napriek majstrovstvám Európy vo futbale v Nemecku a letným olympijským hrám vo Francúzsku zostáva spotreba domácností slabá. Podľa Eurostatu klesla v druhom štvrťroku o 0,1 percenta.
V Nemecku, najväčšej ekonomike eurozóny, klesla spotreba v rovnakom období ešte výraznejšie. Minulý týždeň spoločnosť Volkswagen oznámila, že po prvýkrát v 87-ročnej histórii možno uzavrie továrne na domácom trhu. „Očakávali sme, že spotreba prispeje k rastu v Nemecku, ale zatiaľ sa to nestalo,“ povedal hlavný ekonóm Nemeckej maloobchodnej federácie Olaf Roik. „Naše nádeje sa teraz presúvajú do druhej polovice roka“.