Ruská invázia na Ukrajinu a komentáre Vladimíra Putina, že moskovský jadrový arzenál je v stave najvyššej pohotovosti, rozpútali v strednej Európe vlnu úzkosti. Ľudia sa ponáhľali kupovať jód, ktorý ich podľa nich môže ochrániť pred žiarením.

Obyvateľstvo od Poľska po Bulharsko, žijúce v bývalých satelitných štátoch sovietskej éry preplnilo pasové úrady, zábezpečilo si plné palivové nádrže a pripravovalo sa na okamžitý odchod. Iní sa pýtali na vstup do armády, informovala agentúra Reuters.

Bolo to trochu šialené

„Za posledných šesť dní bulharské lekárne predali toľko [jódu], koľko predali za rok," povedal Nikolaj Kostov, predseda Únie lekární. „Niektoré lekárne sú už vypredané. Objednali sme nové množstvá, ale obávam sa, že dlho nevydržia. Bolo to trochu šialené," povedala Miroslava Stenková, zástupkyňa lekární Dr. Max v Českej republike, kde sa v niektorých predajniach po prudkom náraste dopytu minul jód.

Jód – užívaný vo forme piluliek alebo sirupu – sa považuje za spôsob ochrany tela pred stavmi, ako je rakovina štítnej žľazy v prípade rádioaktívnej expozície. V roku 2011 japonské úrady odporučili ľuďom v okolí poškodenej jadrovej elektrárne Fukušima prijímať jód.

Jód by bol zbytočný

Predstavitelia v regióne potvrdili dopyt, ale varovali, že jód nie je v súčasnej situácii potrebný a v prípade jadrovej vojny by nepomohol. Dana Drábová, vedúca českého štátneho úradu pre jadrovú bezpečnosť, na Twitteri napísala: „Veľa sa pýtate na jódové tablety... ako radiačnú ochranu, ale keď sa (nedaj Bože) používajú jadrové zbrane, sú v podstate zbytočné."

Správy z minulého týždňa, že ruské sily získali kontrolu nad jadrovou elektrárňou v Černobyle, kde nehoda v roku 1986 kontaminovala obrovskú časť Ukrajiny a vyslala rádioaktívny mrak po celej Európe, znepokojila ľudí v regióne, kde si mnohí pamätajú, že im po katastrofe podávali jód.

Záporožskú elektráreň obsadili Rusi

V noci na piatok 4. marca horelo aj v záporožskej jadrovej elektrárni na juhovýchode Ukrajiny, ovládli ruskí vojaci. S odvolaním sa na vyjadrenie ukrajinských činiteľov o tom informovala agentúra AP.

Požiar, ktorý podľa Kyjeva vypukol v dôsledku ruského ostreľovania, sa však podarilo ráno uhasiť. V zariadení sa však podľa ukrajinskej armády naďalej nachádza obslužný personál, ktorý dohliada na jeho bezpečnú prevádzku. Zatiaľ nie je jasné, či si ruské ostreľovanie vyžiadalo obete.

Časť reaktoru číslo 1 je síce poškodená, ale toto nepredstavuje bezpečnostnú hrozbu, dodala ukrajinská vojenská správa.

Ďalšie dôležité správy

Černobyľská oblasť a mesto Pripjať sa stali lákadlom pre turistov
Neprehliadnite

Černobyľ nie je najväčšie rádioaktívne riziko. Ukrajina má ešte 15 reaktorov, sú staré, labilné