Vlády musia zabezpečiť, aby umelú inteligenciu „nezneužívali diabolskí ľudia“, varoval bývalý generálny riaditeľ Google Eric Schmidt s tým, že AI predstavuje existenčné riziko. Budúcnosť týchto technológií sa dostala do centra diskusií medzi vývojármi a politikmi, pripomína CNBC. Zaoberajú sa tým, ako by AI mala byť regulovaná.

Četbot ChatGPT, ktorý sa minulý rok stal virálnym, pravdepodobne spôsobil ešte väčšiu potrebu venovať sa problematike umelej inteligencie. Veľké firmy na celom svete sa snažia uviesť na trh konkurenčné produkty a hovoriť o svojich schopnostiach v tejto oblasti.

E. Schmidt sa obáva existenčného rizika pre ľudstvo, ktoré definuje ako „veľa, veľa, veľa, veľa ľudí zranených alebo zabitých“, povedal na samite rady generálnych riaditeľov The Wall Street Journal v Londýne.

„Nie je to scenár dneška, ale pomerne skoro sa môže stať, že tieto systémy budú schopné nájsť šedé miesta v kybernetike (tzv. zero-day exploity). Dnes je to fikcia, ale máme dôvod si myslieť, že sa to stane realitou. A keď sa to stane, chceme byť pripravení, aby tieto veci nezneužívali zlí ľudia.“ Zero-day exploity sú bezpečnostné chyby, ktoré našli hackeri v softvéri a systémoch.

E. Schmidt nie je prvou významnou technologickou osobnosťou, ktorá varuje pred rizikami AI. Generálny riaditeľ spoločnosti OpenAI, ktorá vyvinula ChatGPT, Sam Altman, v marci priznal, že sa „trochu bojí“ umelej inteligencie. Povedal, že má obavy z autoritárskych vlád pri vývoji technológie. Generálny riaditeľ Elon Musk už povedal, že si myslí, že AI predstavuje jedno z „najväčších rizík“ pre civilizáciu.

Súčasný šéf Google a Alphabetu Sundar Pichai, ktorý nedávno dohliadal na spustenie vlastného četbota s názvom Bard AI, uviedol, že táto technológia „ovplyvní každý produkt v každej spoločnosti“ a dodal, že spoločnosť sa musí pripraviť na zmeny.

Ďalšie dôležité správy

Abel, The Humanoid Robot That Can Read Human Emotions
Neprehliadnite

Umelá inteligencia vytvorila akciovú bublinu. Bank of America radí predávať