Kúpa lokálne vypestovaného jablka nemusí byť vždy lepšia pre klímu ako kúpa jablka dovezeného zo zhruba 18-tisíc kilometrov vzdialeného Nového Zélandu. Tvrdí to nová štúdia Svetovej obchodnej organizácie.

„Došlo k veľkému nedorozumeniu,“ povedal pre agentúru DPA hlavný ekonóm organizácie Ralph Ossa.

Produkcia je kľúčová

Väčšina ľudí si myslí, že regionálny produkt je dobrý pre životné prostredie. To však nemusí byť vždy pravda, ak sa zohľadnia celkové emisie uhlíka. Jablká z Nového Zélandu v zime sú ekologickejšie ako jablká z Nemecka, ktoré sú uložené v chladiarenských skladoch a spotrebúvajú energiu, upozornil Ralph Ossa.

Emisie z dopravy tvoria len relatívne malú časť celkových emisií produktu, v prípade potravín je to v priemere desať percent. Veľké rozdiely sú však pri produkcii.

„Ak je pre danú zeleninu alebo ovocie sezóna v inej krajine a nie u nás, kde sa buď pestujú vo vykurovanom skleníku alebo držia v chladiarenskom sklade, potom sú emisie z domácej produkcie mimo sezóny často vyššie ako v inej krajine, kde je sezóna. Takže vôbec nie je pravda, že dovoz je vždy zlý,“ vyhlásil Ralph Ossa.

Je potrebné obchodovať inak, nie menej

Globálny obchod by tak mohol zohrávať svoju úlohu pri redukcii škôd spôsobovaných emisiami, tvrdí Ralph Ossa, podľa ktorého je potrebné obchodovať inak, nie menej. „Obchod môže byť dôležitou hybnou silou klimatickej politiky,“ domnieva sa.

Fungovalo by to prostredníctvom globálnej ceny uhlíka, napríklad poplatku za emisie spôsobené počas výroby.

Podľa simulácie WTO pri globálnej dani z uhlíkových emisií vo výške približne 90 eur za tonu oxidu uhličitého by emisie klesli. Viac ako tretinu úspor by priniesol dovoz produktov z krajín, ktoré ich dokážu vyrábať ekologickým spôsobom.

Ceny uhlíka zatiaľ existujú len regionálne, napríklad v Európe. Po zavedení globálnej dane by neekologické výrobky s vysokými emisiami boli drahšie a menej by sa s nimi obchodovalo, zatiaľ čo tzv. zelené výrobky by boli lacnejšie, povedal Ossa.

„Krajiny by sa preto viac špecializovali na produkty, ktoré dokážu vyrábať s relatívne nízkymi emisiami,“ dodal Ossa.

Ďalšie dôležité správy

Existuje mnoho rôznych diét a stravovacích trendov na celom svete, ktoré by bolo možné označiť za
Neprehliadnite

Potraviny sa čoskoro môžu stať najväčším zdrojom emisií. Dôležité je, ako a čo jeme