Plávajúci terminál na skvapalnený zemný plyn (LNG) pri nemeckom ostrove Rujana v Baltskom mori prejde najneskôr do polovice mája do pravidelnej prevádzky. Počíta s tým spoločnosť Deutsche ReGas, ktorá teraz tiež prevádzkuje ako čisto súkromný projekt plávajúci terminál v Lubmine.

V rujanskom prístave Mukran je od marca v skúšobnej prevádzke na objednávku štátu plávajúca jednotka na opätovné splynovanie skvapalneného plynu Energos Power. Tieto špeciálne plavidlá sú označované anglickou skratkou FSRU (Floating Storage and Regasification Unit). Spoločnosť ReGas, ktorá začiatkom apríla získala potrebné prevádzkové povolenia, chce do 15. mája začať riadnu prevádzku. Do leta potom tento terminál, ktorý sa nazýva Deutsche Ostsee (Nemecký Balt), dosiahne plný výkon.

Pilier energetického zásobovania krajiny

„Energetický terminál Deutsche Ostsee sa stane základným pilierom energetického zásobovania Nemecka,“ uviedol v tlačovom vyhlásení šéf ReGasu Ingo Wagner. Šéf dozornej rady spoločnosti Stephan Knabe upozornil, že je to prvýkrát, čo súkromná spoločnosť dokázala vybudovať dva terminály na odlišných miestach len v priebehu dvoch rokov.

ReGas už prevádzkuje plávajúci terminál pri pevninskom baltskom prístave Lubmin, tento projekt je však čisto súkromný. Špeciálnu loď na splynovanie LNG chce ReGas v lete premiestniť z Lubminu do Mukranu, kde bude fungovať spoločne s plávajúcou jednotkou Energos Power. Celková ročná kapacita rujanskeho terminálu tak bude predstavovať 13,5 miliardy kubických metrov plynu, čo zodpovedá 15 percentám nemeckej ročnej spotreby.

Mukran je s pevninou prepojený podmorským plynovodom, ktorý ústi v Lubmine. Z Lubminu, kde tiež ústia teraz nefunkčné nemecko-ruské plynovody Nord Stream, je možné plyn posielať do produktovodov OPAL a NEL.

Nemecko buduje aj pozemné LNG terminály

S budovaním terminálov na LNG začalo Nemecko v roku 2022 v reakcii na ruskú inváziu na Ukrajinu. Vďaka terminálom sa krajina dokázala zbaviť závislosti od plynu z Ruska. Spolková vláda počíta celkovo s piatimi plávajúcimi terminálmi so štátnou účasťou. Zatiaľ boli uvedené do riadnej prevádzky dve zariadenia, a to v dolnosaskom Wilhelmshavene a v Brunsbütteli v Šlezvicku-Holštajnsku. Terminály v Mukrane, a tiež v dolnosaskom Stade sú zatiaľ v skúšobnej prevádzke. Ďalší vzniká opäť vo Wilhelmshavene, jeho sprevádzkovanie sa očakáva v druhom štvrťroku tohto roka.

Nemecko popri plávajúcich jednotkách buduje aj pozemné terminály na LNG, ktoré po dokončení nahradia kapacitu existujúcich špeciálnych plavidiel na splynovanie skvapalneného plynu a v budúcnosti poslúžia na dovoz vodíka ako náhrada plynu. Štát budú v Brunsbüttele, Wilhelmshavene a Stade a ich dokončenie je ohlásené na prelome rokov 2026 a 2027.

Ďalšie dôležité správy

Ilustračná fotografia.
Neprehliadnite

LNG terminál na ostrove Rujana môže začať riadnu prevádzku, oznámilo nemecké ministerstvo