EMA je úrad, ktorý od svojho založenia v roku 1995 schvaľuje liečivá pre použitie v EÚ, a je tak kľúčovým partnerom pre farmaceutický priemysel. Asociácia nemeckých farmaceutických firiem už v piatok vydala vyhlásenie, v ktorom vyzýva na presun sídla EMA do jej krajiny.

Taliansky zväz Farmindustria sa otvorene prihlásil do súťaže, keď šéf zväzu Massimo Scaccabarozzi povedal, že Taliansko by bolo ideálnou novou hostiteľskou krajinou a že má v rukách „samé dobré karty“. Taliansko je podľa šéfa zväzu druhým najväčším producentom liečivých prípravkov hneď za Nemeckom a tamojší farmaceutický priemysel zamestnáva viac ako 60-tisíc ľudí.

Záujem o sídlo EMA však ešte pred britským referendom prejavili Švédsko aj Dánsko. Agentúra Reuters upozornila, že zatiaľ nie je jasné, či Británia zostane do EMA zapojená. Taká možnosť existuje v prípade, že by získala aj po odchode z EÚ prístup na spoločný európsky trh, príkladom je napríklad Nórsko, ktoré s EMA spolupracuje aj ako nečlenská krajina únie.

Keby však Briti zo systému EMA vypadli, pocítia to podľa agentúry Reuters tamojší pacienti. Mohlo by sa napríklad stať, že budú dlhšie čakať na lieky, pretože firmy budú pri schvaľovacích procesoch a zásobovaní dávať prednosť silnejšiemu európskemu trhu.

Samotná EMA zatiaľ záležitosť spojenú s brexitom nijako nekomentuje. „Je ešte skoro uvažovať nad dôsledkami tohto rozhodnutia a v tejto chvíli čakáme na ďalšie pokyny Európskej komisie,“ uviedla v piatok hovorkyňa agentúry.