Letné mesiace využívajú niektorí ako príležitosť zarobiť si či získať pracovné skúsenosti. Okrem študentov majú o brigády záujem aj niektorí rodičia na materskej či rodičovskej dovolenke, nezamestnaní a seniori. Informovalo o tom ministerstvo práce.
Brigáda je krátkodobá práca v rôznych odvetviach. Pracovný pomer sa zakladá písomnou pracovnou zmluvou.
Tri druhy dohôd
Na krátkodobú prácu sa využívajú tri druhy dohôd. V prvom prípade ide o dohodu o brigádnickej práci študentov, ktorá je pre študentov stredných škôl a tých, ktorí navštevujú dennú formu vysokoškolského štúdia.
Títo študenti musia mať menej ako 26 rokov a prácu môžu vykonávať v rozsahu priemerne 20 hodín týždenne. Dohoda sa uzatvára najviac na 12 mesiacov.
Druhým typom je dohoda o vykonaní práce, ktorú používajú zamestnávatelia najmä pri projektových prácach. Pracovnú činnosť je možné vykonávať najviac 350 hodín v kalendárnom roku. Dohoda o pracovnej činnosti umožňuje pracovať najviac 10 hodín týždenne.
Existuje aj tretia možnosť.
„Zamestnávateľ má od januára 2023 možnosť uzatvoriť výhodnejšiu dohodu o pracovnej činnosti na výkon sezónnej práce s ľuďmi, ktorí budú pracovať krátkodobo podľa potreby. Sezónnu prácu je možné vykonávať maximálne 520 hodín v kalendárnom roku,“ priblížilo ministerstvo s tým, že priemerný týždenný pracovný čas nesmie presiahnuť 40 hodín počas doby trvania dohody.
Maximálna doba trvania dohody je obmedzená na osem mesiacov.
Povinnosť byť poistený
Zamestnanec musí byť prihlásený na všetky povinné poistenia. Pre starobné poistenie a poistenie v nezamestnanosti sa ale uplatňujú špecifické pravidlá.
„Ak zamestnanec dosiahne mesačný príjem vyšší ako odpočítateľná položka, potom on aj jeho zamestnávateľ už budú platiť aj poistné na starobné poistenie a poistenie v nezamestnanosti, ale z týchto poistení len z rozdielu medzi dosiahnutým mesačným príjmom a odpočítateľnou položkou. V oboch prípadoch dochádza k zníženiu odvodového zaťaženia pre zamestnanca aj zamestnávateľa,“ uviedlo ministerstvo.
Odvodová odpočítateľná položka zodpovedá časti mesačného príjmu sezónneho pracovníka, ktorá v roku 2023 predstavuje sumu 605,5 eura.
Ak zamestnanec dosiahne mesačný príjem rovný alebo nižší odpočítateľnej položke, tak on ani jeho zamestnávateľ neplatia poistné na starobné poistenie a poistenie v nezamestnanosti.