Vďaka reforme počas Trumpovej administratívy môžu Američania darovať takmer 13 miliónov dolárov v aktívach bez toho, aby platili federálnu daň z nehnuteľností. No aj tí, ktorí dane platiť musia, vedia ako ušetriť. Najímajú si špičkových účtovníkov a právnikov, aby platili čo najmenej.
Portál businessinsider.com spísal osem málo známych techník, ktoré používajú najbohatší daňoví poplatníci v snahe vyhnúť sa plateniu vysokých daní.
Využívanie trustov na rozdávanie domov a vidieckych sídiel
Fondy známe ako QPRT účinne zmrazujú hodnotu nehnuteľnosti na daňové účely. Majiteľ domu vloží do fondu rezidenciu alebo dovolenkový dom a ponechá si vlastníctvo, na koľko rokov si vyberie. Po skončení pôsobenia trustu sa majetok dostáva mimo zdaniteľnej podstaty. Daň z darovania sa platí iba z hodnoty majetku pri jeho založení, aj keď sa následne zhodnotil o milióny.
Odovzdávanie bohatstva budúcim generáciám
Od rodiny Wrigleyovcov, ktorí stoja za titulnou značkou žuvačiek, až po matku Jeffa Bezosa, investorku do Amazonu, niektoré z najbohatších amerických spoločností využívajú fondy, ktoré preskakujú generácie, aby sa vyhli plateniu daní z prevodu majetku a zabezpečili budúcich dedičov.
Tieto takzvané dynastické trusty umožňujú daňovým poplatníkom odovzdať bohatstvo generáciám, ktoré sa ešte ani nenarodili, a len raz podliehať 40-percentnej dani.
Darovanie na charitu prostredníctvom trustov
Mnoho bohatých daňových poplatníkov si odpočítava charitatívne dary zo svojich zdaniteľných príjmov, no ultrabohatí môžu svoju filantropiu pretaviť do zaručeného príjmu na celý život.
Daňoví poplatníci vkladajú majetok do tohto trustu, inkasujú ročné platby, kým žijú, a získajú čiastočnú daňovú úľavu. Len desať percent z toho, čo zostáva v charitatívnych fondoch, musí ísť určenej charitatívnej organizácii.
Prijímanie pôžičiek na zaplatenie dane z nehnuteľností
Rodiny, ktoré sú bohaté, ale nemajú veľkú hotovosť a čelia vyúčtovaniu dane z nehnuteľností, sa môžu ponáhľať s predajom týchto aktív, aby dodržali deväťmesačnú lehotu, alebo si vziať pôžičku.
Úroky z týchto pôžičiek si môžu vopred odpočítať. Okrem toho, ak nelikvidné aktíva tvoria aspoň 35 percent hodnoty nehnuteľnosti, rodiny môžu odložiť daň z nehnuteľnosti až na 14 rokov.
Nákup offshorových životných poistiek
Súkromné životné poistenie sa môže použiť pri prevode majetku na dedičov bez toho, aby bolo potrebné zaplatiť daň z nehnuteľnosti. Stručne povedané, advokát založí trust pre bohatého klienta. Aktíva v ňom sa považujú za prémie, a ak sú správne štruktúrované, zostávajú bez dane z nehnuteľností.
Prevod aktív počas poklesu trhu
Úpadok na trhu je optimálnym časom na vytvorenie nových trustov, pretože ľudia môžu previesť deprimované aktíva, či už sú to akcie alebo bitcoiny, do nižšej daňovej základne.
Dlhodobo zvýhodnené anuitné trusty (GRAT) môžu poskytnúť veľké daňové úspory počas recesie. V minulom roku naberali na popularite, pretože Federálny rezervný systém zvýšil úrokové sadzby.
Ukladanie majetku do trustov pre manžela/manželku
Bohatí môžu ušetriť na daniach aj tým, že použijú manželský fond s celoživotným prístupom, ktorý je známy aj ako SLAT. Peniaze z neho môže oprávnený manželský partner využívať ľubovoľne. Po smrti tohto manželského partnera prechádza fond na ďalších príjemcov, zvyčajne na deti páru.
Kupujúci pozor: rozvod môže znamenať stratu týchto dolárov navždy. Potenciálne miliónové daňové úspory však môžu stáť za to.
Používanie trustov po rozvode
Keď sa bohatí rozvedú a znovu zosobášia, často musia vyvážiť potreby svojho nového manželského partnera, ale aj svojich detí z predchádzajúceho manželstva. Existuje spôsob, ako urobiť každého šťastným. S kvalifikovaným vypovedateľným majetkovým trustom, ktorý je známy aj ako QTIP, môžu daňoví poplatníci v manželstve vložiť svoje imanie do trustov, pomocou ktorých vyplácajú dividendy každej z určených osôb.
Ak sa oprávnená manželka znovu vydá, stále dostane hotovosť, ale nemôže darovať majetok svojmu novému partnerovi.