Vzhľadom k zásadným zmenám, ktoré e-zdravie prinesie, však podľa delegátky snemu Aleny Chytilovej logicky vzniká istá obava, či bude možné v novom roku spustiť jeho ostrú prevádzku.
Zároveň lekárnici očakávajú, že budú mať prístup k celej farmakoterapii pacienta, v zmysle pripomienky SLeK, ktorú už Ministerstvo zdravotníctva SR v legislatívnom procese akceptovalo.
Ako uviedla vedúca lekárnička Fakultnej lekárne v Bratislave Miroslava Snopková, lekárnici čakajú na ďalšie pokyny z Národného centra zdravotníckych informácií. „Myslím, že e-zdravie bude možné spustiť v novom roku, ale určite sa v úvode vyskytne dosť aplikačných nedokonalostí, keďže v lekárňach zatiaľ nemáme testovacie prostredie systému ako celku,“ skonštatovala Snopková.
Najväčší prínos pre pacienta vidí v možnosti farmaceuta nahliadnuť do celej farmakoterapie pacienta. „Ako odborník na lieky bude vedieť posúdiť prípadné interakcie či duplicity liekov,“ vysvetlila Snopková.
Tieto slová podľa nej potvrdzuje aj záujem pacientov o kľúčový osvetový projekt SLeK – Interakcie liekov. Za tri mesiace fungovania internetovej aplikácie sa v nej zaregistrovalo 1 622 pacientov, z ktorých si 152 dohodlo termín konzultácie v niektorej zo zapojených lekární. Farmaceuti v projekte zatiaľ identifikovali 2 141 interakcií liekov.