Odchod protestujúcich lekárov z nemocníc by pre mnohé z nich znamenal vážne komplikácie a pre mnohých pacientov obmedzenie dostupnosti, kvality a možno aj bezpečnosti poskytovanej zdravotnej starostlivosti. Uviedol to riaditeľ Inštitútu pre ekonomické a sociálne reformy (INEKO) Dušan Zachar. Pripomenul, že samotné avizované hromadné podanie výpovedí lekárov na konci októbra nespôsobí nič, pretože začne plynúť výpovedná lehota. Problém by podľa neho nastal, ak by počas nej k dohode nedošlo a lekári by výpovede nestiahli.

Možné scenáre

„Rozsah dopadu by bol v nemocniciach rozličný a závisel by od počtu a štruktúry, teda odborností lekárov vo výpovediach v jednotlivých zariadeniach a oddeleniach,“ doplnil Zachar. Taktiež podľa neho treba brať do úvahy aj možné ochranné protiopatrenia zo strany štátu, ktorými by sa mohol čiastočne krátkodobo chrániť. „Napríklad núdzový stav, nariadenie pracovnej povinnosti, dôsledná kontrola PN protestujúcich lekárov, pozvanie zahraničných lekárov,“ priblížil analytik.

Nemocnice majú podľa jeho názoru v súčasnosti viaceré možnosti, ako k situácii pristúpiť. „Môžu rokovať so zamestnancami a motivovať ich rôznym spôsobom, aby zostali, môžu sa obzerať po nových zamestnancoch na trhu práce, inzerovať v zahraničí, optimalizovať a automatizovať procesy, aby neboli také náročné na personál,“ vymenoval Zachar.

Pripravení podať výpovede

Vyše 2 460 lekárov z nemocníc je pripravených podať hromadné výpovede do konca októbra, ak vláda nebude dodržiavať osem bodov memoranda, ktoré v roku 2022 podpísala s Lekárskym odborovým združením. Má ísť o výpovede lekárov z univerzitných, fakultných nemocníc, z väčšiny malých nemocníc, aj súkromných nemocníc. Výpovede sa majú týkať najviac vyťažených oddelení ako chirurgia, gynekológia, interné či kardiológia. Šéf lekárskych odborárov Peter Visolajský v utorok upozornil, že výpovede stále pribúdajú.

Hromadné výpovede podávali lekári aj v minulosti. Naposledy v októbri 2022 počas vlády Eduarda Hegera. Výpovede dalo viac ako 2 100 lekárov, viaceré nemocnice preto rušili plánované operácie, uvažovalo sa aj o vyhlásení núdzového stavu. Pred uplynutím výpovednej doby dospeli vláda a lekári k dohode na ich požiadavkách. Akcia hromadných výpovedí otriasla zdravotníctvom aj koncom roku 2011 za vlády Ivety Radičovej. Vtedy došlo na niekoľko dní k reálnemu odchodu asi 1 200 lekárov z nemocníc, čo viedlo k vyhláseniu núdzového stavu. Aj vtedy sa lekári rozhodli siahnuť po radikálnom riešení pre neakceptovanie ich požiadaviek.

Ďalšie dôležité správy

Na snímke predseda Združenia miest a obcí Slovenska (ZMOS) Jozef Božík počas tlačovej konferencie Ministerstva dopravy SR na tému Zmeny v stavebnom zákone, 18. januára 2024 v Bratislave. FOTO TASR - Pavol Zachar
Neprehliadnite

Slovensko si hromadné výpovede lekárov nemôže dovoliť, spôsobili by totálny kolaps, varuje ZMOS