Francúzska politička Marine Le Pen spravila v posledných rokoch veľký obrat. S cieľom získať väčšiu podporu obyvateľstva už odchod Francúzska z EÚ nie je na rebríčku jej priorít. Prispeli k tomu aj neblahé skúsenosti Spojeného kráľovstva s brexitom, ktorý sa prejavil najväčšou prehrou konzervatívcov v histórii v nedávnych parlamentných voľbách.
Hoci úplný frexit nehrozí, existujú oblasti, kde môže nastať. Jednou z nich je energetika. Poslanec Jean-Philippe Tanguy z Le Penovej strany Rassemblement National (RN) je ústrednou postavou plánu priniesť Francúzom „francúzske" ceny elektrickej energie, ktoré by boli o 40 percent nižšie ako v súčasnosti.
J.P. Tanguy je pravdepodobným ministrom financií v novej vláde, ak RN získa dostatočný počet mandátov, a preto majú jeho slová vážnosť. Cieľom je vypojiť Francúzsko z európskeho energetického trhu.
Z pohľadu produkcie je výhodou krajiny existencia 56 jadrových reaktorov, ktoré vyrábajú takmer dve tretiny elektrickej energie. Francúzsko je dlhodobým exportérom, čo znamená, že domáce ceny kopírujú európske ceny, a nie ceny, ktoré by chceli politici vidieť.
Export prináša spotrebiteľom vyššie ceny, keďže Francúzsko vykrýva krajiny s nedostatkom energie ako Nemecko, Taliansko alebo Belgicko. Ak by elektrickú energiu neexportovalo, domáce ceny by klesli, čo ukázali aj nedávne skúsenosti s výpadkom cezhraničných transakcií pre technické problémy burzy Epex Spot.
Ak chce RN volebné sľuby naplniť, bude potrebovať výrazne znížiť ceny elektriny, a to nielen pomocou nižšej sadzby DPH. Francúzska vláda aktuálne garantuje nižšie veľkoobchodné ceny pre domácnosti aj malé podniky, no minulý rok ich Macronova vláda bola nútená zvýšiť zo 42 na 70 eur za megawatthodinu. Do platnosti majú prísť na budúci rok.
Priemerná cena, za ktorú francúzske jadrové reaktory elektrinu vyrábajú, je však 70 eur. Súčasný minister financií Bruno Le Maire na margo zvýšenia cien povedal: „Áno, EDF je štátna, ale musí byť zisková. Nie sme v Sovietskom zväze.“ EDF je najväčším výrobcom elektriny v Európe.
Miesto toho, aby EDF predávala elektrinu za drahšiu cenu do zahraničia, po novom môže dotovať domácnosti a nabaľovať existujúce straty. Aj keď toto riešenie môže byť politicky atraktívne, pre európsky energetický trh by išlo o pohromu.
Európsky trh s elektrinou sa na jeden deň rozpadol. Cena v Nemecku vzrástla o 3-tisíc percent
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?