V stredajšej predvolebnej debate medzi súčasným francúzskym prezidentom Emmanuelom Macronom a konzervatívnou populistkou Marine Le Penovou rezonovala téma inflácie, Európskej únie, ale aj klimatickej krízy. Takmer trojhodinová diskusia na kanáli TF1 bola jediná, na ktorej sa Macron zúčastnil, informuje osobitná spravodajkyňa TASR Barbora Výrostková.
Rast cien a inflácia
Prvou témou debaty bola inflácia a rast cien. Le Penová kritizovala Macronove pokusy o uhlíkovú daň a poukázala na problém bývania a energií. Kandidátka Národného zhromaždenia by chcela odísť z európskeho trhu s energiami, podľa nej je dôvodom rastu cien.
Macron sa bránil znížením nezamestnanosti počas svojho mandátu. Le Penovú kritizoval za to, že v jej programe sa nezamestnanosti vôbec nevenuje. Ceny energií chce znižovať zelenou reformou.
Pri otázke týkajúcej sa ruskej invázie Macron vyhlásil, že ,,je nutné zintenzívniť pomoc Ukrajine." Podľa neho by malo byť Francúzsko pripravené aj na prijatie utečencov. Le Penová vyjadrila solidaritu s ukrajinským ľudom a je za humanitárnu a finančnú pomoc, chce pomôcť aj poslaním zbraní.
Kritika pre úver v ruskej banke
Macron zaútočil na Le Penovú pre jej prepojenie na Rusko, informovala agentúra AFP.
,,Ste závislá od ruskej vlády a ste závislá od pána Putina," povedal Macron s odkazom na pôžičku, na ktorej sa dohodla Le Penovej strana s česko-ruskou bankou, ktorá je podľa neho ,,blízka ruskej vláde".
Le Penová reagovala, že je ,,absolútne a úplne slobodná žena" a že pôžička je ,,vec verejne známa". ,,Bolo to preto, lebo žiadna francúzska banka mi nechcela dať pôžičku," odpovedala.
Krym a vojna na Ukrajine
Macron zdôraznil aj rozhodnutie Le Penovej uznať Krym ako ruský po anektovaní tohto ukrajinského územia Kremľom v roku 2014. ,,Podľa medzinárodného práva len zriedka uznávame... územia, ktoré boli anektované násilím," povedal Macron.
Le Penová zdôraznila, že je za všetky sankcie proti Moskve, ktoré boli vyhlásené od 24. februára, keď ruský prezident Vladimir Putin nariadil inváziu na Ukrajinu, a že podporila dodávky zbraní Ukrajine. ,,Agresia, ktorej sa Ukrajina stala obeťou, je neprijateľná," povedala.
,,Podporujem slobodnú Ukrajinu, ktorá nie je podriadená Spojeným štátom, Európskej únii alebo Rusku, to je môj postoj," uviedla Le Penová.
Európska únia
Pokiaľ ide o Európu, Le Penová trvala na tom, že chce zostať v Európskej únii, ale chce reformovať blok na ,,alianciu národov".
,,Vašou politikou je opustiť Európu," reagoval Macron.
Francúzsko ako ekologická veľmoc
Le Penová ďalej povedala, že počas prvých piatich rokov Macronovej vlády videla ľudí ,,trpieť" a že ,,je možná aj iná voľba". ,,Ak ma Francúzi v nedeľu poctia svojou dôverou, budem prezidentkou pre každodenný život, hodnotu práce a kúpnu silu," povedala.
Macron odpovedal, že ,,musíme a mali by sme zlepšiť každodenný život ľudí prostredníctvom veľkých projektov pre školstvo a zdravotníctvo". Tvrdil, že jeho opatrenia na podporu príjmov domácností sú efektívnejšie ako opatrenia, ktoré navrhla Le Penová. Dodal, že Francúzsko by sa malo stať ,,veľkou ekologickou veľmocou 21. storočia".
V boji proti klimatickej kríze Le Penová navrhuje zníženie importu potravín a zameranie sa na potravinovú sebestačnosť. ,,Import tvorí emisie a nezamestnanosť v našej krajine," vyjadrila sa.
Macron Le Penovú obvinil z toho, že je klimaskeptičkou. Sám navrhuje zatepľovanie budov, investície do elektromobilov i tranzíciu agropriemyslu tak, aby bol menej náročný na emisie.
V otázke konkurencieschopnosti Macron navrhol prehĺbiť európsky trh. ,,USA majú tristomiliónový domáci trh, Čína miliardový. Francúzsko tomu konkurovať nemôže, avšak Európska únia áno," vyjadril sa.
Referendum o imigrácii
V závere debaty sa kandidáti venovali sekularizmu. ,,Hidžáb je uniformou islamistov a veľa žien nemá na výber, treba ich oslobodiť," reagovala Le Penová, ktorá je za zákaz nosenia hidžábu vo verejných miestach.
Macron Le Penovú kritizoval, že v odpovedi na otázku sekularity začala rozprávať o terorizme a islamizme. Podľa jeho názoru ,,sekularita nemá bojovať proti náboženstvu, ale je o slobode". Upozornil, že ak by Le Penovej návrh prešiel, Francúzsko by bolo prvou krajinou na svete, ktorá by zakázala nosenie náboženských symbolov na verejnosti.
Le Penová navrhuje ,,referendum o imigrácii." Nasledovať by mala zmena ústavy, ktorá by zaručovala prioritný prístup k práci, sociálnemu bývaniu a dávkam pre Francúzov. Macron Le Penovej následne pripomenul vojnu na Ukrajine a utečencov, ,,ktorým Francúzsko bude musieť poskytnúť azyl". Takisto poukázal na to, že Francúzsko potrebuje ekonomických migrantov. Sám navrhol hlbšiu kooperáciu s krajinami pôvodu.
V záverečnej reči Macron zdôraznil dôležitosť francúzskych zámorských teritórií a rodovej rovnosti, o ktorých sa nediskutovalo. ,,Tieto voľby sú voľbami za alebo proti Európskej únii, za alebo proti ekologickým ambíciám," dodal súčasný prezident.
Protikandidátka vyzdvihla dôležitosť ,,lokalizmu nad globalizmom" a sociálnych otázok, ako napríklad dôchodkov.
Tesné rozdiely v prieskumoch
Podľa predvolebných prieskumov sa v nedeľňajšom druhom kole prezidentský volieb umiestni Le Penová za Macronom. V najnovších troch predvolebných prieskumoch z utorka sa náskok Macrona dokonca mierne zvýšil a ich výsledky naznačujú, že by súčasný prezident v druhom kole volieb mohol v priemere získať 55,83 percenta hlasov. To je o jeden percentuálny bod viac, než ukazoval priemer predvolebných prieskumov v piatok, a o tri percentuálne body viac, než naznačoval priemer piatich predvolebných prieskumov uskutočnených ešte pred prvým kolom prezidentských volieb.
Kampaň pravičiarky Le Penovej však v posledných dňoch zápasí s tým, ako vysvetliť voličom jej zámer zakázať nosenie hidžábu na verejnosti. Macronovu kampaň zase ohrozuje jeho zámer zaviesť neskorších odchod do dôchodku. Agentúra Reuters upozorňuje na to, že Le Penovej postavenie môže ohroziť aj obdiv, ktorý v minulosti prejavovala k ruskému prezidentovi Vladimirovi Putinovi.