Ak sú chlapci počas tehotenstva v bruchu matky vystavení bisfenolu A (BPA), vzniká u nich vyššia pravdepodobnosť, že do dvoch rokov od narodenia vykážu príznaky autizmu. Existuje u nich aj šesťkrát vyššia šanca, že im lekári toto vývojové ochorenie diagnostikujú ešte pred dovŕšením jedenásteho roku života.

Vyplynulo to zo štúdie publikovanej v časopise Nature Communications. „Bisfenol A je priemyselná chemikália, ktorá napodobňuje prirodzené hormóny a môže narušiť ich činnosť, najmä u vyvíjajúcich sa detí,“ varuje profesor Melbournskej univerzity a odborník na chemikálie v životnom prostredí Ian Rae.

Štúdia z dielne Florey Institute skúmala hladiny BPA u tehotných matiek a sledovala vývoj ich detí počas nasledujúcich desiatich rokov. Výskum odhalil, že vyššia expozícia BPA súvisela u chlapcov s potlačením produkcie enzýmu aromatázy, ktorý zohráva kľúčovú rolu pri vývoji mozgu. V dôsledku toho dochádza k zvýšeniu rizika autizmu.

Tieto zistenia podporili aj závery testov na myšiach, podľa ktorých po odstránení génu zodpovedného za produkciu aromatázy vykazovali zvieratá repetitívne správanie, čo je bežný prejav autizmu u ľudí.

BPA sa používa pri výrobe plastových obalov na potraviny a výstelky konzerv. Bežne sa nachádza v dávkovačoch vody, nádobách na skladovanie potravín a opakovane použiteľných fľašiach. Plastom dodáva pevnosť a priehľadnosť. Problém je, že BPA sa z nich môže v malých množstvách uvoľňovať. Zvyčajne sa do ľudského tela dostáva v stopových množstvách prostredníctvom jedla, no možno ho takisto aj vdýchnuť či absorbovať cez pokožku.

Európska únia sa chystá zakázať BPA v materiáloch, ktoré prichádzajú do styku s potravinami. Zákaz by mal nadobudnúť účinnosť koncom tohto roka po tom, čo ho preskúma Európsky parlament a Rada.

Ďalšie dôležité správy

Ilustračná fotka
Neprehliadnite

Pitie koncentrovaných ovocných štiav môže u chlapcov zvyšovať riziko cukrovky