Prebytok lacného čínskeho exportu ohrozuje svetovú ekonomiku. Zdôraznil to francúzsky minister financií Bruno Le Maire, čím sa pridal ku kritickým názorom predstaviteľov najsilnejších krajín v skupine G7. „Máme problém s ekonomickým modelom, v rámci ktorého Čína vyrába čoraz viac lacných produktov, pretože by to mohlo byť hrozbou nielen pre EÚ či Spojené štáty, ale aj pre globálnu ekonomiku,“ povedal B. Le Maire v rozhovore pre televíziu Bloomberg. „Musíme tento problém vyriešiť.“
Financmajstri G7 sa stretli v talianskej obci Stresa na brehu jazera Lago Maggiore, kde sa dohodli, že budú „reagovať na škodlivé praktiky“ zo strany Číny a „zvážia kroky na zabezpečenie rovnakých podmienok“. Ich vyhlásenie nasledovalo krátko po oznámení Washingtonu, že americký prezident Joe Biden znovu zavedie clá na stovky tovarov dovážaných z Číny.
EÚ je už blízko k ukončeniu preverovania čínskych dotácií na elektrické vozidlá, ktoré pravdepodobne povedie k prijatiu ochranných opatrení proti vývozu automobilov z Číny. Očakáva sa ale, že európske clá budú výrazne nižšie ako v USA a budú založené na odlišnom prístupe v rámci pravidiel a postupov Svetovej obchodnej organizácie.
B. Le Maire na stretnutí G7 povedal, že členské štáty musia posilniť výmenu informácií a zaviesť spoločné hodnotenie priemyselných praktík Číny. Kľúčovou prioritou je podľa neho umelá inteligencia, kde si chce Francúzsko zachovať vedúce postavenie v Európe. Napríklad, spoločnosť Microsoft tento mesiac oznámila investíciu vo výške štyroch miliárd eur do francúzskeho cloudu a infraštruktúry AI. Spoločnosť Mistral AI so sídlom v Paríži vo februári potvrdila partnerstvo s Microsoftom.