Spojené kráľovstvo spočiatku ignorovalo odporúčania Svetovej zdravotníckej organizácie a šírenie nákazy covidu cez leto a začiatkom jesene nechalo viac-menej napospas osudu. Briti sa snažili o dosiahnutie kolektívnej imunity po svojom.
Európski lídri považovali túto politiku za bezohľadnú, upozorňuje britský The Telegraph. Zdá sa však, že stratégia prirodzeného získavania imunity medzi ľuďmi sa vypláca. Prípady hospitalizácie s covidom vo Veľkej Británii vyvrcholili začiatkom novembra na čísle 9 661 a odvtedy klesajú, aktuálne sú na úrovni 8-tisíc.
Skúšaná Európa
Naproti tomu veľká časť Európy teraz prechádza vlastnou skúškou slabnutia ochrany voči nákaze, a to so šesťtýždňovým oneskorením a s menšou celkovou imunitou v porovnaní s tou britskou.
Množstvo ľudí totiž už má aj viac ako pol roka od podania druhej dávky vakcíny. Niektoré dosiaľ zverejnené štúdie ukazujú, že v tom čase už človeku protilátky voči covidu výrazne klesli. Deje sa to ruka v ruke s príchodom chrípkovej sezóny, typickej pre toto ročné obdobie.
Nárast počtu hospitalizácií nastal vo väčšine európskych krajín, no najmä v Rakúsku, Belgicku, Holandsku a Nemecku. Výrazne sa líšia od relatívne miernej trajektórie Spojeného kráľovstva. Britskí pacienti s covidom, ktorí skončili na jednotke intenzívnej starostlivosti, predstavujú štvrtinu predchádzajúcich počtov.
Prepisujú sa rekordy
Napríklad v Nemecku je situácia úplne iná. Počty ľudí s vážnym priebehom choroby prudko rastú. Očakáva sa, že vrchol z januára tohto roka bude v novembri prekonaný.
Inštitút Roberta Kocha uvádza, že úmrtia v Nemecku dosahujú číslo 400 denne. „Máme mimoriadne dramatickú situáciu. To presiahne všetko, čím sme si doteraz prešli,“ povedala kancelárka Angela Merkelová.
Nemecký minister zdravotníctva Jens Spahn varoval, že lôžka miznú tak rýchlo, že bude treba posielať pacientov do nemocníc mimo krajiny. Celá populácia bude čoskoro buď „zaočkovaná, uzdravená alebo mŕtva“, povedal.
„Približne 100 zo 400 vidieckych a mestských lokalít má len jedno voľné lôžko na jednotke intenzívnej starostlivosti a 50 nemá žiadne,“ uviedla nemecká federácia nemocníc.
„Počet pacientov na jednotke intenzívnej starostlivosti bude masívne rásť a v najbližších dňoch už nemôžeme urobiť nič, aby sme to zastavili, aj keby sme mali najtvrdší lockdown,“ uvádza sa v správe federácie.
Ide o mimoriadny stav, pretože Nemecko môže právom tvrdiť, že má jeden z najvyšších pomerov lôžok na jednotke intenzívnej starostlivosti na hlavu na svete, spolu s Rakúskom.
Rakúšanom, ktorí sa odmietnu nechať očkovať, budú hroziť vysoké pokuty
Výhoda vakcíny AstraZeneca
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?