Online priestor priniesol do života ľudí veľké príležitosti, no zároveň i nebezpečné hrozby, ktoré číhajú na užívateľov internetu na každom kroku. Vkradli sa do našich životov a snažia sa nás obrať o identitu, majetok či zmanipulovať nás za pomoci realistických deep fake videí. Preto je podľa ministerstva informatizácie dôležité poznať zásady bezpečného surfovania, byť obozretný a vedieť sa ubrániť pred kybernetickými hrozbami.
Útočníci využívajú na prevedenie útoku najslabšie miesta. Zneužívajú neznalosť bežných ľudí, detí a seniorov s vidinou bezproblémového prístupu k citlivým dátam. Tie môžu podvodníci využiť na vyhrážanie, finančné vydieranie a často sa práve cez jednotlivcov dostanú aj do komplexných infraštruktúr veľkých organizácií. „Samotnú bezpečnosť a budovanie bezpečnostného povedomia treba chápať ako nekončiaci sa proces, v rámci ktorého sú najslabším článkom práve jednotlivci,“ povedal štátny tajomník Ministerstva investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR Ivan Ivančin.
Ak máte záujem overiť si, či dokážete rozpoznať podvodný phishingový email alebo či sa viete ubrániť voči kybernetickým hrozbám, je tu projekt rezortu informatizácie. Otestovať sa môžete na stránke: https://ctf.kyberakademia.sk/. „Kybernetické útoky sú čoraz sofistikovanejšie a práve prevencia a vzdelávanie sa v tejto oblasti sú kľúčové k prekonávaniu týchto nástrah,“ dodal Ivan Ivančin.
Z vyhodnotených testov ministerstvo konštatuje, že v oblasti kyberbezpečnosti je stále priestor na zlepšovanie. Z celkového počtu riešených úloh bolo 56 percent nesprávne vyriešených. Svoje vedomosti si môžu používatelia otestovať vo viac ako 50 úlohách od najznámejšieho phishingového testu, forenzných analýz, po steganografiu, teda techniku skrývania informácií v inom médiu tak, aby bolo nemožné alebo ťažké zistiť prítomnosť týchto skrytých údajov.