Kuriéri či vodiči pracujúci pre digitálne platformy ako je Uber by do budúcnosti mali mať v Európskej únii lepšie pracovné podmienky.
Na kompromisnom texte smernice o takzvaných platformových pracovníkoch sa na rokovaní v Bruseli zhodli unijní ministri práce, informovalo belgické predsedníctvo v Rade EÚ.
„Smernice vylepšia práva a podmienky viac ako 28,5 milióna Európanov, ktorí pre platformy pracujú,“ uviedlo na sociálnej sieti X belgické predsedníctvo.
✅ Better working conditions for those delivering your meal at home!
— Belgian Presidency of the Council of the EU 2024 (@EU2024BE) March 11, 2024
🇪🇺 Ministers just approved the compromise text on the Platform Work Directive (#PWD).
This will improve the rights & conditions of more than 28.5 million Europeans working in the #PlatformWork economy.#EPSCO pic.twitter.com/94nHO40UcK
Internetové firmy zažívajú po pandémii veľký rozmach a rýchlo rastie počet ľudí, ktorí pre nich pracujú. Podľa odhadov Európskej komisie to je v súčasnosti v EÚ na 28 miliónov ľudí a do troch rokov by sa tento počet mohol priblížiť 40 miliónom. Väčšina z nich pracuje ako samostatne zárobkovo činná osoba. Prevádzkovatelia prepravných či rozvážkových firiem im preto nemusia platiť zdravotné či sociálne poistenie ani zaručiť minimálny príjem.
Európska komisia preto navrhla smernicu, ktorá má pracovníkom digitálnych firiem k týmto právam pomôcť. Únijné krajiny sa na nej pokúsili zhodnúť už za českého predsedníctva v EÚ na jeseň roku 2022, ale vtedy úspešné neboli. Švédske predsedníctvo následne predložilo kompromisný návrh, ktorý únijní ministri schválili. Dohoda s Európskym parlamentom a Európskou komisiou bola dosiahnutá vlani v decembri, teda počas španielskeho predsedníctva.
Desať krajín však následne oznámilo, že túto dohodu nepodporí. Belgické predsedníctvo tak obnovilo rokovania a teraz sa ministri zhodli na kompromisnom texte dohodnutom predsedníctvom a vyjednávačmi Európskeho parlamentu tento rok 8. februára. Smernicu musí ešte formálne schváliť Európsky parlament.
Ako uviedol podpredseda belgickej vlády Pierre-Yves Dermagne, ide o prvý podobný predpis v Európskej únii. Norma by mala stanoviť „minimálne štandardy pre zlepšenie pracovných podmienok pre milióny pracovníkov platforiem po celej EÚ“.