Rekordné zhodnotenie zlata v tomto roku zmiatlo mnohých, pretože vysoké ceny si udržalo napriek protivetru, ktorý mal tento trend zastaviť. Vysvetlenie, prečo je to tak, môže prameniť v Číne, píše Bloomberg.
Hlavnou hnacou silou sú drobní retailoví investori na Shanghai Futures Exchange (SHFE). Zatiaľ čo konkurenčné centrá ako Londýn a New York takisto zaznamenali nárast obchodov so zlatom, objemy na SHFE vzrástli z nízkych úrovní na rekordné. Je to znakom toho, že nová skupina čínskych investorov pomohla prudko zvýšiť ceny vzácneho kovu.
Zlato tento rok prudko rástlo a od začiatku marca prekonalo hranicu dvoch tisícok dolárov za uncu napriek veľkým tlakom, ktoré by za normálnych okolností obmedzili zisky. Podpísal sa pod to aj fakt, že Fed tak skoro nepristúpi k znižovaniu úrokových sadzieb, ako aj oživenie amerického dolára.
Bývalý obchodník v Credit Suisse Group a Rothschilds & Sons. Ross Norman, ktorý v súčasnosti vedie časopis Metals Daily, hovorí, že vzhľadom na pretrvávajúce vysoké sadzby a silu dolára je nepravdepodobné, že by ceny zlata ovplyvňovali horúce peniaze v USA, „takže najpravdepodobnejšími kupujúcimi budú čínski investori s vysokým zadlžením“, povedal.
Zlato má v Číne dlhoročnú históriu, ľudia ho preferujú ako prostriedok sporenia; krajina je najväčším spotrebiteľom a popredným producentom. Tradičný záujem posilnili nedávne otrasy na miestnych trhoch s nehnuteľnosťami a tiež vývoj na akciových trhoch, pričom dovoz v rokoch 2022 a 2023 prudko stúpol, napriek tomu, že je prísne kontrolovaný.