Výber toho najzaujímavejšieho z ekonomiky a finančných trhov v pondelok 29. januára.

Čína čelí svojmu „Lehmanu“

„V Číne dnes nastal ‚okamih Lehman‘; krachuje tamojší svetovo najzadlženejší developer. Bankrot môže spôsobiť finančnú krízu Číny a trvalejší úpadok jej ekonomiky,“ konštatuje Lukáš Kovanda, hlavný analytik Trinity Bank. Reaguje tak na správu o tom, že hongkonský súd poslal neslávne známeho čínskeho developera Evergrande do likvidácie.

Okamžitá reakcia finančných trhov však bola minimálna, čo naznačuje, že na krachu Evergrande nie je nič prekvapujúce. Developer sa už dva roky zmieta v insolvencii a snahe o reštrukturalizáciu, ktorá sa nepodarila. Hongkonský súd stratil trpezlivosť a nakázal firmu zlikvidovať.

Aktíva Evergrande sa v prevažnej miere nachádzajú v Číne. Či nad nimi dokáže hongkonský likvidátor získať kontrolu, je otázne. Dôvodom je, že ich spravujú stovky lokálnych subjektov, ktoré sa budú riadiť čínskym a nie hongkonským právom. Likvidácia spoločnosti tak môže trvať roky a medzitým môže Evergrande ďalej podnikať.

Problémom rozhodnutia hongkonského súdu je ale vnesenie ďalšej neistoty na čínsky trh nehnuteľností a na finančné trhy. Krach Evergrande znamená, že aj ďalší developeri môžu skončiť podobne. Dôvera v ich podnikanie utrpí aj napriek snahe čínskej vlády obnoviť dôveru v realitný sektor.

Ešte väčší negatívny vplyv môže rozhodnutie priniesť do finančnej sféry. Dlhopisy Evergrande sa predávajú iba za 1,5 percenta svojej hodnoty. Investori neveria, že z majetku v objeme viac 275 miliárd dolárov ešte čokoľvek uvidia. Dlhy firmy totiž predstavujú viac ako 333 miliárd dolárov. Z tohto dôvodu aj akcie spoločnosti stratili viac ako 99 percent hodnoty. Prakticky každý, kto investoval do Evergrande, dosiahol katastrofické straty.

Evergrande zďaleka nie je jediný developer v problémoch. Naopak, s pokračujúcim prepadom trhu nehnuteľností sa do hlbších problémov môžu dostať ďalšie subjekty. Do ich akcií a dlhopisov priamo či nepriamo investovali masy Číňanov. Obavy z katastrofických strát Evergrande sa môžu poľahky preniesť aj na ostatných developerov a následne na finančné inštitúcie.

Nákaza pripomínajúca Lehman Brothers preto nie je náhodná. Kým si ale Spojené štáty a Európa pred globálnou finančnou krízou v roku 2008 vytvorili bublinu v bankovom sektore, ktorá kolapsom Lehman Brothers praskla, v Číne to bola podobná bublina nafúknutá na trhu nehnuteľností.

Likvidácia Evergrande je tak ďalšou fázou návratu čínskeho trhu realít do normálu. Čínska vláda nemá väčšie ambície ako prepad riadiť. Obete budú veľké na strane spotrebiteľov, firiem aj finančných inštitúcií. Otázkou je, akú dôveru v riadenie tohto procesu zaujmú zahraniční investori.

Daily Life In China's Evergrande Community
Neprehliadnite

Čínskemu ekonomickému zázraku došiel dych. Výtvory plánovaného hospodárstva sa skončili zmarom

Bayer straší najhoršia akvizícia v histórii

Siedma najväčšia firma nemeckého akciového indexu DAX v tomto roku už stratila takmer desať percent. Väčšinu z toho v pondelok po tom, ako filadelfský súd rozhodol o ďalšej pokute pre nemecký Bayer ako odškodnenie za produkt Roundup.

Po predchádzajúcej pokute vo výške viac ako jednej miliardy dolárov išlo teraz o 2,3 miliardy dolárov, keď 250 miliónov pripadne na odškodnenie žalobcu za rakovinu spôsobenú Roundupom. Zvyšné dve miliardy majú slúžiť ako represívna pokuta. Bayer len v USA čelí 40-tisícom takýmto prípadov, na čo mu vyhradená suma 16 miliárd dolárov nemusí stačiť.

Ide o extrémne vysokú čiastku vzhľadom k tomu, že za akvizíciu americkej spoločnosti Monsanto z roku 2016 zaplatil 63 miliárd dolárov. To robí z kúpy jednu z najhorších akvizícií v histórií. Akcie Bayeru spadli od dosiahnutých maxím v roku 2015 už takmer o 80 percent.

Jednota v ECB sa rozplýva

V pondelok cena eura voči americkému dolára spadla na tohtoročné minimá k úrovni 1,08. Prispela k tomu nejednotnosť v radoch predstaviteľov Európskej centrálnej banky. Súboj medzi jastrabmi preferujúcimi vyššie úrokové sadzby a holubicami tlačiacimi na ich zníženie graduje.

Rozbušku počas víkendu odistil francúzsky centrálny bankár Francois Villeroy de Galhau, ktorý povedal, že ECB by mohla znížiť sadzby na ktoromkoľvek z ďalších zasadnutí. Výnosy na dlhopisoch krajín eurozóny v reakcii na jeho slová poklesli. Až doteraz bol konsenzus postavený na slovách šéfky ECB Christine Lagardovej o pravdepodobnom znižovaní sadzieb až v lete.

Na druhej strane jastrabi ako Peter Kažimír tvrdia, že čas na znižovanie sadzieb ešte nenastal. „Uponáhľané uvoľnenie menovej politiky a negatívne dopady s tým spojené by boli významnejšie ako riziko spojené so scenárom, ak by sme zostali prísni príliš dlho,“ komentoval v pondelok situáciu.

Finančný trh však s jeho hodnotením nesúhlasí. Počas dňa totiž započítal pravdepodobnosť zníženia úrokových sadzieb v apríli už na sto percent. Dáva tak najavo, že rizikom pre eurozónu nie je inflácia, ale skôr jej prudký pokles a s ním súvisiaci hlbší prepad ekonomickej aktivity podporený vysokými sadzbami.

Tábor menových jastrabov chce pred znižovaním sadzieb vidieť jasný pokles miezd v eurozóne. Dôležitejšie dáta v tomto smere budú zverejnené až v máji. Preto asi jediné, čo by mohlo prinútiť ECB k rýchlemu poklesu sadzieb, by bol prudký pokles ekonomickej aktivity v regióne. Ide o možnosť, ktorá sa ani po posledných predstihových indikátoroch PMI z eurozóny nedá vylúčiť.

Cafeteria workers protest in front of the World Bank
Neprehliadnite

Nulový rast, nulové úroky. Spomalenie globálnej ekonomiky neveští pre úrokové sadzby nič dobré

Európske akcie čelia protivetrom

Goldman Sachs v pondelok výrazne znížil očakávania rastu ziskov európskych firiem. Pôvodný odhad rastu v roku 2024 o sedem percent okresal na tri percentá. Zisky spoločností v USA by pritom mali stále rásť tempom okolo 11 percent. Dôvodov je niekoľko.

Po dlhom čase americká banka zmenila výhľad na vývoj cien ropy, kde až doteraz očakávala rast k úrovni takmer sto dolárov za barel. Po novom by mala jej cena dosiahnuť iba 80 dolárov. Nižšia cena ropy bude znamenať pre významne zastúpený európsky energetický sektor nižšie zisky.

Druhým, ešte väčším problémom je pokles miery inflácie označovaný ako dezinflácia. „Ak cenová inflácia klesne pod mzdovú infláciu, zvyšuje to tlak na znižovanie príjmových marží,“ uviedli stratégovia Goldman Sachs. A práve to sa teraz deje, keď sa cenová inflácia pohybuje okolo úrovne troch percent, no rast miezd je o jeden percentuálny bod vyšší.

Cenová inflácia, ktorá až doteraz slúžila ako jedna z hlavných príčin rastu firemných ziskov, môže v nasledujúcich mesiacoch firemné zisky výraznejšie znížiť.

Athens Stock Exchange
Neprehliadnite

Najlepšiu ekonomiku a ani akciový trh roka 2023 nemali USA. Prekvapila periféria Európy

Holcim, ďalšia veľká firma, uteká do USA

Gigant vyrábajúci stavebné materiály v nedeľu ohlásil, že sa rozdelí na dve firmy – jednu pôsobiacu v Európe a druhú v Spojených štátoch. Ide o ďalší príklad spoločnosti, ktorá sa rozhodla využiť podnikateľsky a finančne prívetivejší americký trh. Švajčiarsky Holcim vytvorí z americkej organizačnej zložky úplne novú firmu. Už teraz tvorí americký biznis spoločnosti 40 percent jej tržieb.

Cieľom nie je len jednoduchšie pôsobiť na trhu, ktorý vytvára menší tlak na dekarbonizáciu, ale aj využiť výhody hlbokého akciového trhu v USA. Nová spoločnosť môže na newyorskej burze získať hodnotu približne 30 miliárd dolárov. Aktuálne tržby spoločnosti z biznisu v USA sú na úrovni 11 miliárd dolárov so ziskom dve miliardy dolárov.

Podobných scenárov, keď sa európske firmy snažia získať prístup priamo na americké burzy, je viacero. Príkladom je nemecký Linde alebo írsky CRH. Ocenenie firiem pôsobiacich na americkom trhu je často dvakrát vyššie ako v prípade európskych búrz. Získavanie lacného kapitálu vstupom na americké burzy nie je preto ničím prekvapujúcim. Ak však bude tento trend pretrvávať, pre európske burzy to neveští nič dobré.

Markets Drop For A Second Straight Day As Treasury Weighs In On Rate Cuts
Neprehliadnite

Americké akcie sú drahé, európske ostávajú lacné. Je čas na rotáciu?

King Abdullah Economic City
Neprehliadnite

Po čínskej praská aj saudská bublina. Obchodné vojny naberajú na sile. Výber správ TRENDU