Moderné dejiny tým, ktorí dúfajú, že ruského lídra Vladimira Putina niekto zvrhne z trónu, veľké nádeje nedávajú, myslí si podľa Sky News popredný historik ruského pôvodu Sergej Radčenko.
„Ak by aj Putinovi spolupracovníci dospeli k záveru, že sa ho treba zbaviť, odstaviť ho od moci bude obťažné. Moskva od pádu Sovietskeho zväzu nijaké úspešné alebo neúspešné pokusy o štátny prevrat nezažila,“ napísal pre Foreign Affairs Radčenko s tým, že záujemcov o post šéfa Kremľa by sa našlo dosť, ide len o to, či majú šancu.
Ľudia okolo Putina
„Prezidentova družina pätolizačov je skutočne pestrá,“ tvrdí Radčenko, pričom dodáva, že „je takmer isté“, že ľudia okolo Putina „sa navzájom pozorne strážia a rozmýšľajú o potenciálnych scenároch nástupníctva“. Do úvahy by podľa historika prichádzalo viacero blízkych spolupracovníkov šéfa Kremľa.
Šojgu
Jedným z nich je aparátnik s bezchybným rodokmeňom a minister obrany Sergej Šojgu. Jeho povesť však od začiatku ruskej ofenzívy na Ukrajine v dôsledku neúspechov na bojisku značne utrpela. Jeho podpora akéhokoľvek pokusu o uchvátenie moci však napriek tomu bude kľúčová.
Patrušev
Ďalším kandidátom na post ruského prezidenta by mohol byť tajomník Bezpečnostnej rady Ruskej federácie Nikolaj Patrušev, ktorého meno sa v tejto súvislosti často spomína. Podľa Radčenka to však nie je veľmi pravdepodobné, pretože Patrušev je ešte starší ako Putin.
Medvedev
Úplne bez šancí nie je ani bývalý prezident Dmitrij Medvedev, ktorý sa preto, aby zostal v hre uchýlil ku genocídnej rétorike. Nikto ho však neberie vážne.
Volodin
V hre je nepochybne aj nevyspytateľný predseda Štátnej dumy Viačeslav Volodin, ktorý má pod kontrolou tento bábkový legislatívny orgán potrebný na spätné schvaľovanie zákonov ospravedlňujúcich Putinove kroky.
Mišustin
Ďalším prípadným kandidátom na post ruského prezidenta by mohol byť šikovný technokrat a súčasný premiér Michail Mišustin. Ten je pokladaný za čierneho koňa cválajúceho krajinou, v ktorej sa čiernym koňom z historického hľadiska vždy darilo dosahovať veľké víťazstvá.
Kirijenko
Ručník do ringu nemusí hádzať ani bývalý predseda vlády Sergej Kirijenko, ktorého Putin poveril dohľadom nad dobytým ukrajinským územím.
Zolotov a Kurenkov
Do úvahy prichádza aj bývalý Putinov osobný strážca, ktorý v súčasnosti velí ruskej Národnej garde. Karty môže zamiešať aj ďalší bývalý prezidentov telesný strážca Alexander Kurenkov, ktorý v súčasnosti šéfuje ministerstvu pre mimoriadne situácie.
Kadyrov a Prigožin
A napokon sú tu ešte dvaja ľudia, ktorí nie sú úplne bez šancí. Jedným z nich je neúnavný čečenský líder Ramzan Kadyrov. Druhým je Putinov dôverník a oligarcha Jevgenij Prigožin, údajný veliteľ polovojenskej organizácie nazývanej Vagnerova skupina.
Čistý štít
Napriek tomu, že všetci menovaní mali svoj podiel na invázii na Ukrajinu, neznamená to, že si želajú, aby Rusko v tejto vojne aj pokračovalo. „Nástupcovia mnohokrát nepokračujú v šľapajach svojich predchodcov, najmä ak sa im to hodí. Keď Putina zosadia, jeho nástupca zvalí vinu za prezidentove rozhodnutia na Ukrajinu a pokúsi sa začať s čistým štítom,“ vysvetľuje Radčenko.