V júli 2016 preto exekutíva EÚ prijala opatrenia, ktorými chce týmto rizikám predchádzať a zabrániť im. Zmeny zavedené eurokomisiou majú za cieľ riešiť nové spôsoby financovania terorizmu, zvýšiť transparentnosť v oblasti boja proti praniu špinavých peňazí a posilniť boj proti vyhýbaniu sa daňovým povinnostiam.

Prvý podpredseda EK Frans Timmermans spresnil, že iniciatíva Bruselu pomôže vnútroštátnym orgánom vyhľadať osoby, ktoré skrývajú svoje financie s cieľom spáchať trestné činy alebo teroristické útoky.

„Členské štáty budú môcť získať a vymieňať si nevyhnutné informácie o tom, kto v skutočnosti vlastní obchodné a správcovské spoločnosti, kto obchoduje s virtuálnymi menami a kto využíva predplatené karty,“ opísal.

Podľa eurokomisárky pre spravodlivosť, spotrebiteľov a rodovú rovnosť Věry Jourovej má podobný zámer smernica o boji proti praniu špinavých peňazí z roku 2015. EÚ ňou chce preklenúť právne medzery, vďaka ktorým by sa teroristi či zločinci mohli snažiť obísť daňové predpisy.

Jednou z takýchto právnych medzier, vďaka ktorým sa teroristom darí financovať ich operácie, môže byť aj oblasť kryptomien. Financovanie prostredníctvom bitcoinu mala použiť aj organizácia Islamský štát (ISIS).

Preto eurokomisia navrhla regulovať platformy na výmenu elektronických peňazí a poskytovateľov tzv. bitcoin peňaženiek. V praxi to znamená, že aj na takýto biznis sa bude vzťahovať smernica o boji proti praniu špinavých peňazí.

Pri výmene virtuálnej meny za menu reálnu sa tieto subjekty podrobia kontrole povinnej starostlivosti o klienta. Anonymita spojená s takýmito výmenami sa tým skončí.