Takmer 60-tisíc slovenských firiem sa v roku 2022 nachádzalo v pásme, ktoré Obchodný zákonník označuje ako „spoločnosť v kríze“. Predstavuje to takmer štvrtinu slovenských podnikov. Zistenie vychádza z kompletne zverejnených účtovných závierok za rok 2022, ktoré spracoval portál valida.sk.
Od roku 2016 Obchodný zákonník zaviedol pojem „spoločnosť v kríze“. Ide o firmy, ktoré sú v úpadku, alebo im úpadok hrozí. Na Slovensku sa v roku 2022 nachádzalo v tomto pásme presne 59 791 spoločností.
Týka sa to najmä menších podnikov. Vyšší podiel firiem v kríze je v kategórii podnikov s tržbami do 800-tisíc eur. So zvyšujúcimi sa tržbami tento podiel klesá a pri firmách s tržbami nad 30 mil. eur je v kríze len 7,4 percenta z nich.
Podľa oblastí činnosti je najvyšší podiel firiem v kríze v sektore ubytovacích a stravovacích služieb (až 42 percent) a naopak najnižší v oblasti IT a telekomunikácií (14 percent) a v oblasti zdravotníctva (10 percent).
Firma v kríze predstavuje pre veriteľov riziko, že ich pohľadávky nebudú uspokojené. Preto je ochrana veriteľov týchto firiem upravená legislatívne a pre orgány spoločnosti v kríze vyplývajú zo zákona špecifické povinnosti. Ako objasňuje advokát Milan Žoldoš, ich účelom je „obmedzenie možností vyťahovať finančné prostriedky zo spoločnosti zo strany konkrétneho okruhu osôb, ktoré sú s takouto spoločnosťou určitým spôsobom spriaznené.“
Spoločnosť, ktorá sa nachádza v kríze, má zákaz vrátiť takzvané plnenia nahradzujúce vlastné zdroje počas obdobia trvania krízy.
„To sú napríklad pôžičky, ktoré poskytli firme napríklad spoločníci, štatutári a im blízke osoby. V prípade, ak spoločnosť tento zákaz poruší a plnenie nahrádzajúce vlastné zdroje vráti, vzniká povinnosť, aby takéto plnenia táto osoba vrátila spoločnosti späť,“ vysvetľuje právnik.