Čína odmietla návrh Japonska, aby sa zapojila do systému Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu, v rámci ktorého môžu krajiny s výnimkou Japonska analyzovať výsledky monitorovania vody v oceáne pri Fukušime.

Napísala o tom v utorok japonská tlačová agentúra Kjódo s odvolaním na nemenované diplomatické zdroje, informuje agentúra Reuters.

Japonsko začalo v auguste s postupným vypúšťaním 1,34 milióna ton upravenej rádioaktívnej odpadovej vody z elektrárne Fukušima do Tichého oceánu. Stalo sa tak bezmála 12 a pol roka po jadrovej katastrofe v tejto elektrárni, ktorú v marci 2011 spôsobilo silné zemetrasenie a následná vlna cunami. Vypúšťanie má trvať desiatky rokov.

Čína toto rozhodnutie Japonska ostro kritizovala. Vypúšťanie rádioaktívnej odpadovej vody do oceánu je podľa čínskeho rezortu diplomacie „mimoriadne sebecký a nezodpovedný čin, ktorý ignoruje medzinárodné verejné záujmy“. Peking navyše zakázal dovoz japonských morských rýb, hoci Tokio aj agentúra tvrdia, že vypúšťanie upravenej vody z elektrárne je bezpečné.

Vypúšťanie vody z Fukušimy do oceánu odmieta aj mnoho japonských rybárov. Tvrdia, že to zničí ich úsilie zlepšiť povesť miestneho rybárskeho priemyslu po fukušimskej jadrovej katastrofe.

Ďalšie dôležité správy

Demonštranti držia transparent počas zhromaždenia proti vypúšťaniu upravenej rádioaktívnej odpadovej vody v jadrovej elektrárni Fukušima.
Neprehliadnite

Koncentrácia je hlboko pod normou. Vzorky vody vypustenej z Fukušimy vylúčili nebezpečenstvo