Britský kráľ Karol III. pri prvom verejnom vystúpení po víkendovej korunovácii slávnostne začal stavbu nového laboratória na Cambridgskej univerzite. Venoval sa tak podľa agentúry DPA svojej obľúbenej téme, ktorou je ochrana klímy. Laboratórium má totiž umožniť rýchlejšie dosiahnutie cieľa nulových emisií v letectve.

Štyridsaťsedemročný britský monarcha v krátkom príhovore vyjadril „nezmierlivý obdiv“ voči práci výskumníčok a výskumníkov. Cieľom nového Whittleovho laboratória je skrátiť čas potrebný na vývoj kľúčových technológií pre dosiahnutie takzvanej čistej nuly v letectve a energetike o polovicu. V súčasnosti trvá šesť až osem rokov, kým nové technológie nájdu komerčné uplatnenie. Karol sa v Cambridgi stretol tiež so zástupcami leteckého priemyslu a vlády a diskutoval s nimi o možných cestách k udržateľnému priemyslu.

Kráľ Karol III. bol korunovaný v sobotu spoločne s manželkou Camillou pri slávnostnej ceremónii v londýnskom Westminsterskom opátstve. V nedeľu sa kráľovský pár zúčastnil veľkého koncertu na jeho počesť vo Windsore. Terajší britský panovník sa desiatky rokov zasadzuje o ochranu prírody a klímy.

Ďalšie dôležité správy

Korunovácia britského kráľa Karola III. a Kamily
Neprehliadnite

Británia má nového panovníka, Karola III. korunovali za kráľa