Krajiny strednej a východnej Európy výrazne zaostávajú v objeme investícií na obyvateľa za staršími členmi Európskej únie.
Jednou z možností prekonania investičného dlhu je zapojenie súkromného sektora do budovania infraštruktúry, povedal novinárom hlavný ekonóm mimovládnej organizácie Globsec Vladimír Vaňo.
Podľa Globsecu priemerná hodnota investícií v 15 starších členských krajinách presahuje 26 miliónov dolárov na obyvateľa, v regióne strednej a východnej Európy je to v priemere len 15 miliónov dolárov, najnižšia hodnota zo sledovaných krajín je potom v Srbsku, Poľsku, Slovensku, Bulharsku a v Česku.
Vaňo povedal, že téma rozvoja a udržiavania verejnej infraštruktúry nebola v minulosti v jadre pozornosti, začiatok obdobia ekonomickej transformácie bol zameraný na integráciu krajín strednej a východnej Európy do európskych štruktúr a vytvorenie podnikateľského prostredia.
„Jednou z ciest k preklenutiu investičného dlhu bude hľadanie spôsobu ako viac angažovať súkromný sektor v investíciách do infraštruktúry,“ povedal Vaňo. Ako príklad uviedol projekty verejno-súkromného partnerstva (PPP projekty), pri ktorých firma investíciu zrealizuje a štát ju postupne spláca.
Podľa Vaňa v nových členských krajinách EÚ sa súkromné firmy podieľajú na investíciách 45 percentami, zatiaľ čo v pôvodných 15 členských krajinách tento podiel dosahuje až 65 percent.