Vlády členských štátov Európskej únie (EÚ) sú rozdelené v názore, či sa majú pripojiť k Spojeným štátom, ktoré uvažujú o zákaze dovozu ruskej ropy.
To by zvýšilo tlak na ruského prezidenta Vladimira Putina, aby zastavil vojnu proti Ukrajine.
Proti prerušeniu dodávok ropy
Ministri EÚ diskutujú o rozšírení sankcií, aby zahŕňali aj reštrikcie týkajúce sa dovozu ropy a ropných produktov. Niektoré štáty, ako napríklad Nemecko, sú proti takémuto náhlemu prerušeniu dodávok z Ruska. Ostatné krajiny, ako Poľsko, naopak, tlačia na to, aby sa cieľom sankcií stali aj fosílne palivá, z ktorých vývozu Moskva financuje vojnu.
Nemecký kancelár Olaf Scholz zatiaľ vylúčil takého reštrikcie. Dovoz energií z Ruska je podľa neho dôležitý pre európsku ekonomiku.
@Bundeskanzler decision makes zero sense. Sanctions are useless if compensated by increased volume and increased price of imported fuel / gas. Germany really need to start behaving ethically . @SecBlinken @EUComission pic.twitter.com/iRbdRyByQE
— Kolia Tchernikov (@KTchernikov) March 7, 2022
Podľa Scholza si Európa aktuálne nedokáže z iných zdrojov zabezpečiť dodávky energií na kúrenie, dopravu, elektrinu a priemysel. Dodal, že takáto zmena, ako je odrezanie sa od ruských energií, sa nedá uskutočniť zo dňa na deň.
Podľa šéfky Európskej komisie von der Leyen sa EÚ musí „zbaviť závislosti od ruského plynu, ropy a uhlia“ a návrhy predloží 8. marca.
With PM Draghi we are going to discuss the new sanction enforcement package we are working on.
— Ursula von der Leyen (@vonderleyen) March 7, 2022
We have to make sure the effect of the sanctions is maximised.
And given the Kremlin’s recklessness towards civilians we are working on further sanctions. https://t.co/S9GAfosviD
Cena plynu vystrelila
Ceny ropy v pondelok prudko stúpli po správach, že USA uvažujú o zákaze dovozu ruskej ropy. Výrazne sa zvýšili aj ceny plynu, keď referenčný termínovaný európsky kontrakt na plyn vyskočil o 79 percent na 345 eur za megawatthodinu (MWh).
Od začiatku ruskej invázie sa väčšina obchodníkov rozhodla, že nebude kupovať ruskú ropu ani ropné produkty. Z úplného zákazu importu ruskej ropy môžu profitovať exportéri v iných krajinách vrátane USA, ale tiež cez nárast cien podporí príjmy Moskvy z predaja ropy inde.
Avšak pre pokračujúcu inváziu sa čoraz častejšie ozývajú výzvy na zastavenie dovozu ruskej ropy a plynu aj v Nemecku, ktoré vždy bolo proti takýmto sankciám, keďže je vysoko závislé na importe z Ruska.
Podľa zdroja oboznámeného s záležitosťou by Taliansko návrh na zákaz dovozu ruskej ropy podporilo. Slovinsko údajne podporuje zákaz importu ropy aj plynu.