Čoraz viac zlodejov si uvedomuje, že krádež telefónov je lukratívnym zdrojom príjmu. Ide totiž o jednoduchšiu a menej násilnú aktivitu, než je obchodovanie s drogami. Za krádež zlodejom navyše v prípade zadržania hrozí nižší trest. Organizované kriminálne skupiny vedia, že smartfóny sa stali úložiskom obrovského množstva osobných údajov majiteľov. Preto robia všetko pre to, aby ich ukradli odomknuté. Neraz si nevinné obete dokonca tajne natáčajú, vďaka čomu dokážu bez problémov získať heslo ešte predtým, než im zariadenie padne do rúk.
„Zločinci chcú mať istotu, že bude telefón počas krádeže odomknutý, inak získali iba zariadenie,“ vysvetlil pre Financial Times bývalý zlodej Tony Sales, ktorý založil konzultačnú spoločnosť pre prevenciu kriminality We Fight Fraud. Zamknutý telefón má na čiernom trhu hodnotu niekoľko stoviek eur. Odomknutý dokáže zločincom zarobiť niekoľko tisíc, ak sa im podarí dostať do nastavení, zmeniť heslá a vypnúť ďalšie bezpečnostné funkcie. „Odstavia vám prístup a potom začnú speňažovať vaše údaje,“ dodal Sales.
Zlodeji tak majú viac času na „vybielenie“ digitálnych peňaženiek, finančných aplikácií a digitálnych aktív, akými sú kryptomeny. Ich ďalším cieľom sú osobné údaje a fotografie. Vďaka kontaktom uloženým v telefóne vedia v budúcnosti od rodiny a priateľov obete žiadať ďalšie peniaze. Sales varoval, že okrem pikantných fotiek dokážu využiť aj tie nevinné, ktoré používajú pri vytváraní falošných profilov na sociálnych sieťach či zoznamkách. Tie sú zas ideálnym prostredím pre vzťahové podvody.
Experti sa zhodujú, že najlepšou formou ochrany je prevencia. Ideálne je telefóny na verejnosti nevyťahovať z vrecka či kabelky. Pre mnohých moderných ľudí závislých od používania smartfónov ale môže ísť o neľahkú úlohu. Problém pomôžu vyriešiť smart hodinky, ktoré by mohli telefóny v exteriéroch na chvíľu nahradiť. Dnes sa nimi totiž dá bez problémov platiť v obchode, odpisovať na správy či kontrolovať polohu privolaného taxíka.
Dobrým nápadom je uložiť si do digitálnej peňaženky iba niektoré karty a presunúť väčšinu aplikácií na spravovanie financií do tabletu alebo počítača, ktorý majitelia nechávajú doma. V prípade kryptomien možno pouvažovať nad takzvanými „studenými peňaženkami", ktoré si nevyžadujú internetové pripojenie. Keďže fungujú offline, sú oveľa bezpečnejšie.