Infekcia kovidu môže podľa najnovšej štúdie zapríčiniť trvalé poškodenie kognície a pamäte, pričom u pacientov, ktorí touto chorobou trpia dlhodobo aj krátkodobo, možno zistiť jav, ktorý vedci označili ako „zahmlenie mozgu“. Jedna z najpodrobnejších štúdií však zároveň ukázala, že aj závažnejšie prípady môžu vyzdravieť a nebezpečenstvo je menej akútne, pretože koronavírus zmutoval.

O štúdii publikovanej v prestížnom lekárskom týždenníku New England Journal of Medicine informoval Financial Times. Ľudia s dlhodobými symptómami, ktorí ochorenie prekonali, mali v kognitívnych testoch rovnako dobré výsledky ako tí, ktorí sa rýchlo zotavili z počiatočnej infekcie. „Upokojuje nás, že ľudia s pretrvávajúcimi kovidovými symptómami môžu očakávať určité zlepšenie svojich kognitívnych funkcií na podobnú úroveň ako tí, u ktorých ochorenie odznelo rýchlo,“ uviedol jeden z autorov štúdie Paul Elliott, ktorý je profesorom na Imperial College London.

Štúdia sa uskutočnila na vzorke viac ako 140-tisíc ľudí, čo predstavuje širokú škálu prípadov závažnosti a trvania ochorenia vrátane neinfikovaných jedincov. Respondenti boli požiadaní, aby vykonali online kognitívne testy na meranie schopností pamäte, uvažovania, výkonných funkcií, pozornosti a impulzivity. Zohľadnené boli faktory ako vek, demografia a predchádzajúci zdravotný stav.

Výsledky ukázali, že infekcia kovidom bola spojená s kognitívnymi deficitmi, pričom najviac boli zasiahnuté pamäťové funkcie. Ľudia považovali za náročnejšie zapamätať si obrázky predmetov, ktoré videli pred niekoľkými minútami. V testoch zameraných na priestorové plánovanie a verbálne myslenie mali o niečo horšie výsledky ako jednotlivci, ktorí sa koronavírusom nenakazili. Najväčší vplyv bol pozorovaný u pacientov, ktorí boli hospitalizovaní, mali dlhotrvajúce príznaky alebo boli infikovaní skoršími variantmi vírusu.

Ďalšie dôležité správy

KK23 Oxford - Na videosnímke prvá osoba v Británii počas testovania novej vakcíny na koronavírus SARS-CoV-2 23. apríla 2020 v Oxforde. Británia začala vo štvrtok na ľuďoch klinicky testovať novú vakcínu na koronavírus SARS-CoV-2, ktorú vyvinuli vedci z Oxfordskej univerzity. Tím výskumníkov na Oxfordskej univerzite začne s produkciou vakcíny ešte pred ukončením testovania a do septembra chce pripraviť zásielku s miliónom vakcín. FOTO TASR/AP
Screen grab taken from video issued by Britain's Oxfor
Neprehliadnite

Najväčšia štúdia vakcín proti kovidu našla prepojenia s chorobami srdca a inými rizikami