Vzrastajúci počet nových prípadov koronavírusu znamená, že bary a reštaurácie v mnohých európskych krajinách musia zavrieť skoro večer, alebo nemôžu otvoriť vôbec, píše agentúra Reuters. Kam zájsť na pohárik, pýta sa v takejto situácii veľa zákazníkov. Rýchlo meniace sa pravidlá alebo opatrenia, ktoré sa líšia medzi rôznymi regiónmi jednej krajiny, sťažujú „štamgastom" orientáciu v tom, čo je v určitú chvíľu dovolené a čo im naopak môže spôsobiť problémy.
Podľa niektorých názorov prijímané pravidlá často znevýhodňujú bary a reštaurácie, zatiaľ čo ostatným aktivitám nechávajú voľný priebeh. „Nedáva to vôbec zmysel, dnes bol na štadióne futbalový zápas, kde bolo, tuším, 7 - tisíc ľudí (...) a ľudia môžu do seba šťuchať v otáčacích dverách, avšak bary musia zostať zatvorené," hovorí 59-ročný Raphael Raya, ktorý pracuje v Bruseli. „A prečo sú zavreté bary ale nie reštaurácie? Len premýšľam, v koho je to záujme, aby niektoré podniky boli zatvorené a iné otvorené," dodáva. V bruselských okrajových štvrtiach, susediacich s okolitým Flámskom, navyše môže mať zásadný vplyv aj strana ulice, na ktorej sa podnik nachádza. Ako referuje belgická verejnoprávna televízia RTBF, vo Vilvoorde na okraji Bruselu je Café Noisette zatvorené, zatiaľ čo Pub Stopsel, ktorý sa nachádza na opačnej strane ulice, zostal otvorený. Úradne je totiž už vo Flámsku, ktoré povinné uzavretie nezaviedlo.
Na Slovensku sa sprísnia opatrenia proti koronavírusu
V bruselskom Woluwe zase jedno bistro ohlásilo, že bude za polovičnú cenu ponúkať pokrmy pre viac osôb. Jeho hostia tak dostanú k spoločnej konzumácii malú dobrôtku, ako olivy, sardinky či domáce bruschetty, a budú môcť aj naďalej piť pivo či víno. Bistro bude mať pre štamgastov, ktorí nechcú ísť dovnútra, tiež stoly na ulici. „Máme pripravené deky, keby sa ochladilo," hovorí hostinský. V Madride, ktorý je známy svojím nočným životom, musia bary a reštaurácie zatvárať v desiatej večer, zatiaľ čo pred epidémiou končila prevádzková doba o 3 ráno. Ľudia si ale našli iné spôsoby, ako sa stretnúť a niečo vypiť. „Pár barov a reštaurácií navštevujem, ale priznávam, že sa s kamarátmi stretávam čím ďalej častejšie u nich doma," hovorí 24-ročná doktorandka Laura Knirschová. „Ak je cieľom opatrenia zabrániť tomu, aby sa stretával veľký počet ľudí, tak to moc nefunguje, aj keď inak opatrenia rešpektujem," podotýka mladá žena.
V Berlíne bola vyhlásená do konca októbra povinná zatváracia doba reštaurácií a barov od jedenástej hodiny večer do šiestej ráno. To núti štamgastov, aby zmenili zvyky. Brian Trauth, ktorý prevádzkuje malý pivovar a pivnicu v populárnej štvrti Prenzlauer Berg, hovorí, že predčasná zatváracia doba jeho firmu zničí. „Ešte sa uvidí, či ľudia zmenia názvyky a budú piť viac doma, v takom prípade sa im budem snažiť ponúknuť pivo vo fľašiach alebo džbánoch, alebo či začnú chodiť do pivnice skôr," hovorí tento 41-ročný Američan. „Alebo sa stane niečo podobné ako v Anglicku, kde každý vie, že krčma zatvára skoro a rýchlo sa opije. Bude to jednoducho výzva," dodal.
Pravdepodobnosť nákazy koronavírusom v lietadle je nízka, tvrdí výskum
Kritici tvrdia, že povinné zatváracie doby anglických krčiem o desiatej večer len vyháňajú ľudí do ulíc. A vonku potom nikto povinné rozostupy nedodržiava. Škótska vláda bola ešte razantnejšia a nechala na 16 dní zatvoriť krčmy a bary v Glasgowe a Edinburghu. Severné Írsko tiež zvažuje sprísnenie pravidiel, čo by znamenalo, že by krčmy zostali otvorené len na južnej časti ostrova. Opatrenia sa v Rakúsku dotkli večierkov obvyklých pre zimnú sezónu, ktoré si po lyžovaní doprajú návštevníci horských areálov. Lyžiari sa sťažujú, že tento rok budú musieť sedieť pri stoloch namiesto toho, aby na nich tancovali. „Lyžiarske večierky, ako ich poznáme z predchádzajúcich čias, nebudú," varovala ministerka cestovného ruchu Elisabeth Köstingerová.
Tým, ktorí stále hľadajú možnosť, ako si dopriať pohárik v spoločnosti, často nezostáva nič iné, než sa aktuálnej situácii zasmiať. To je prípad Bruselu, kde bary museli na mesiac zavrieť, ale reštaurácie zostali otvorené. „Dnes večer zájdem do svojej obľúbenej reštaurácie a objednám si tam veľkého kohúta na víne. S množstvom vína a bez kohúta," komentoval situáciu jeden z bruselských satirických účtov na twitteri.