Nedávne rýchle posilnenie japonského jenu môže byť očakávanou a zdravou korekciou a nie je čas na paniku, uviedol pre CNBC bývalý šéf Európskej centrálnej banky Jean-Claude Trichet.
Kombinácia prísnejšej japonskej menovej politiky, geopolitického napätia na Blízkom východe a sklamania z miery zamestnanosti v USA zneistila trhy po celom svete. „Tieto tri faktory zohrali úlohu pri spustení korekcie (dolár-jen), ktorá bola očakávaná, pretože každý vedel, že jen nebol v primeranej pozícii,“ uviedol J. Trichet, ktorý bol tiež bývalým guvernérom centrálnej banky Francúzska.
Rýchle posilnenie jenu sa začalo minulú stredu (31. júla), keď Bank of Japan zvýšila referenčnú úrokovú sadzbu a stanovila plán na znižovanie programu nákupu dlhopisov.
Americký dolár sa minulý týždeň prepadol takmer o päť percent voči jenu. Medzitým globálne akciové trhy klesli, zatiaľ čo „bezpečné prístavy“ ako švajčiarsky frank a americké štátne pokladničné poukážky získavali na hodnote.
Turisti z celého sveta miera do Japonska, dôvodom je lacný jen
J. Trichet povedal: „Korekcia môže byť vnímaná ako zdravá korekcia, v určitých ohľadoch. Uvidíme, samozrejme, musíme zostať mimoriadne obozretní a opatrní.“ Korekcia bola podľa neho pravdepodobne očakávaná, pričom vníma súbor pozitívnych faktorov v USA, v Európe aj v globálnej ekonomike.
„Nevidím dôvod na paniku v Spojených štátoch,“ dodal J. Trichet, poukazujúc na americký kompozitný index nákupných manažérov za júl, ktorý zostal v rastovom pásme.
Diskusie o recesii v USA sa minulý týždeň rozprúdili po slabšej než očakávanej zamestnanosti za júl, hoci niektorí ekonómovia a predstavitelia Federálneho rezervného systému odmietli myšlienku, že údaje naznačujú vážny pokles.