Slovensko je ako súčasť Severoatlantickej aliancie (NATO) dobre chránené a plnohodnotne sa v týchto dňoch podieľa na všetkých rozhodnutiach, ktoré NATO prijíma v súvislosti s ruskou inváziou na Ukrajine.
Podľa spravodajcu TASR to uviedol šéf slovenskej diplomacie Ivan Korčok (nominant SaS) po skončení sa mimoriadneho zasadnutia ministrov zahraničných vecí NATO v bruselskom sídle organizácie.
Vojenské jednotky na Slovensku
Korčok povedal, že Česká republika, Holandsko, Slovinsko a USA sa budú podieľať na vytvorení vojenskej jednotky na území Slovenska. ,,Všetci potvrdili, že idú do toho. Cítia, že nám chcú pomôcť. Ale pomáhajú aj sami sebe tak, ako sme my išli do Pobaltia," vysvetlil.
Doplnil, že NATO nie je vo vojne s Ruskom a podpora pre Ukrajinu je organizovaná na úrovni spojencov, a nie organizácie ako takej. Aliancia ako zoskupenie neposiela Ukrajine vojenskú pomoc.
,,Zároveň je však nemožné nevnímať to, čo sa deje na východ od aliančného územia ako ohrozenie celej európskej bezpečnosti," vysvetlil Korčok. V tejto súvislosti zdôraznil, že Slovensko nie je zatiahnuté do vojny na Ukrajine, lebo NATO nie je súčasťou tohto vojnového konfliktu.
Výzva na ukončenie vojny
Korčok vyzval Ruskú federáciu, aby okamžite skončila túto nezmyselnú a nevyprovokovanú vojnu voči Ukrajine. ,,Je to ľudsky bezohľadné a politicky nezodpovedné a všetci boli otrasení z toho, že Rusko robí túto vojenskú akciu bez ohľadu na dôsledky, čo bolo vidieť aj túto noc pri útoku na Záporožskú jadrovú elektráreň," doplnil.
Za dôležitú považuje účasť nečlenských krajín Fínska a Švédska na mimoriadnom zasadnutí šéfov diplomacií Aliancie. To je podľa neho jasný náznak, že vojna na Ukrajine sa týka všetkých v Európe. ,,Každý to cíti tak, že obrana Ukrajiny je obrana nás samotných," podotkol Korčok.
Piatkové bruselské rokovania podľa neho opätovne potvrdili jednotu spojencov a odhodlanie v prípade potreby brániť aliančné územie, ako aj maximálnu podporu pre Ukrajincov. Doplnil, že NATO však nereflektuje žiadosť Kyjeva o zriadenie bezletovej zóny nad Ukrajinou, lebo to už znamená prijatie opatrení vojenského charakteru.