Tesne predtým, než Goldman Sachs oficiálne predal svoje posledné uhoľné aktíva, sa dvaja jeho najlepší obchodníci s komoditami rozhodli osamostatniť a založiť v roku 2015 spoločnosť Javelin Global Commodities, píše agentúra Bloomberg.
Proti prúdu
Rozhodnutie Petra Bradleyho a Spencera Sloana začať obchodovať práve s uhlím sa zdalo trochu spiatočnícke. Svet sa totiž v tom čase začal čoraz viac prikláňať k čistejším zdrojom energie. Investori, aktivisti a regulačné orgány zas začali označovať finančné inštitúcie za podporovateľov znečisťovania ovzdušia a nabádať ich, aby prehodnotili väzby na uhoľný priemysel.
Podľa Bradleyho a Sloana bolo načasovanie dokonalé. Hodnota kapitálu Javelinu za prvých osem rokov dosiahla úroveň jednej miliardy dolárov. Firma sa navyše podľa údajov o preprave komodít stala najväčším exportérom uhlia zo Spojených štátov. Správy o úpadku uhoľného priemyslu sa teda ukázali byť predčasné.
Javelin zobchoduje viac než 60 miliónov ton komodít ročne. Väčšinu objemu tvorí uhlie – metalurgický druh používaný v oceliarstve, ale aj tepelné uhlie pre elektrárne. Medzi klientov firmy patria ArcelorMittal, Tata Steel a RWE.
Javelin už dokonca začal konkurovať gigantom na poli komodít vrátane Trafigury či Glencoreu, pričom Trafigura v roku 2022 obchodovala s približne 60 miliónmi ton uhlia a Glencore s 80 miliónmi. Z hľadiska ziskov bol rok 2022 pre firmu rekordný, keďže sa jej podarilo výrazne prekonať 194 miliónov dolárov, ktoré zarobila v roku 2021.
„Javelin má zdroje ako od producenta a schopnosti obchodnej spoločnosti, čo je mimoriadne vzácna kombinácia,“ vysvetlil bývalý výkonný riaditeľ spoločnosti Uniper Gustavo Fernandez, ktorý až do roku 2019 zastával miesto v správnej rade Javelinu.
Klimatická kríza
Hoci Javelin v súčasnosti obchoduje aj s inými komoditami vrátane biomasy a kovov, uhlie je stále pilierom jeho podnikania. Táto surovina je však aj najväčším zdrojom emisií oxidu uhličitého, ktoré prispievajú k zmene klímy.
„Uhlie je klimatickou prioritou číslo jedna. Ak sa nám toto desaťročie nepodarí znížiť emisie z uhlia o 50 percent, nemáme šancu udržať globálne otepľovanie pod úrovňou dvoch stupňov Celzia,“ vysvetlil Joseph Curtin, riaditeľ oddelenia pre energetiku a klimatické zmeny z Rockefeller Foundation. Podľa neho je demoralizujúce, že firmy stále zarábajú obrovské sumy peňazí vďaka podnikateľskej činnosti, ktorá vedie k nebezpečnému a potenciálne katastrofickému globálnemu otepľovaniu.
Bradley a Sloan sú presvedčení, že hoci zvýšená regulácia a dohľad môžu konkurenciu odradiť, svet sa uhlia tak skoro nezbaví a obchodovanie s ním bude s pribúdajúcimi mesiacmi čoraz ziskovejšie.
Kríza z roku 2022 odhalila, že odklon Európy od uhlia nie je nezvratný. Celosvetový dopyt po tejto surovine by mal podľa odhadov Medzinárodnej agentúry pre energiu v tomto roku dosiahnuť historické maximá.