Kedy v roku 2024 znížiť referenčné úrokové sadzby? Už len takúto otázku namiesto doterajšieho neustáleho zvyšovania rieši v súčasnosti americký Fed, čo potvrdil aj jeho predseda Jerome Powell. Slová šéfa jednej z najvýznamnejších finančných inštitúcií na svete okamžite zvýšili globálne ceny akcií; výnos desaťročných amerických dlhopisov klesol prvýkrát od augusta pod štyri percentá.

Šéf Fedu však zároveň pripustil, že úroky môžu ísť opäť hore, ak sa cenové tlaky vrátia. Čo to všetko znamená pre peniaze bežného človeka? Základné zásady zhrnul Bloomberg.

Aký vplyv to bude mať na investície?

Hneď po Powellovom prejave všetko od globálnych akcií až po podnikové dlhopisy prudko vzrástlo, čo bol rekord za takmer 15 rokov. Zníženie úrokových sadzieb je vo všeobecnosti pozitívnym katalyzátorom cien akcií. Takzvané rizikové aktíva vrátane menej kvalitných technologických akcií a dlhopisov s vysokým výnosom, by rozhodnutie Fedu znižovať sadzby malo vzpružiť.

A čo portfólio 60/40?

Klasická štruktúra portfólia pozostávajúca zo 60 percent akcií a 40 percent dlhopisov zažila v poslednom období ťažké časy, ale už teraz môže začať vynášať. Po celé desaťročia toto portfólio produkovalo silné zisky, čo môže nastať znova. Základom je predpoklad, že akcie zabezpečujú rast a dlhopisy relatívnu stabilitu.

Čo to znamená pre úspory v hotovosti?

Hotovosť predstavovala návratnosť, sadzby na mnohých sporiacich účtoch s vysokým výnosom v Spojených štátoch boli vyššie ako štyri percentá. Zníženie sadzieb však môže túto zlatú éru ukončiť, keďže banky majú tendenciu meniť svoje ponuky v súlade s referenčnými úrokovými sadzbami. Bitka bánk o vklady im však môže zabrániť v príliš rýchlom znižovaní sadzieb.

Čo sa stane so sadzbami hypoték a kreditných kariet?

Kupujúci domov sa určitej úľavy pravdepodobne budú môcť dočkať v roku 2024. Sadzby hypoték zvyčajne klesajú spolu so znižovaním sadzieb Fedu, čo by pomohlo zmierniť krízu dostupnosti bývania na celom svete.

Úrokové sadzby hypoték v USA práve klesli štvrtý týždeň po sebe na najnižšiu úroveň od júla, pričom zmluvná sadzba na 30-ročnej hypotéke s fixáciou je teraz 7,07 percenta.

Ako rozhodnutia Fedu ovplyvňujú sadzby na celom svete?

Vyššie americké sadzby robia aktíva denominované v dolároch atraktívnejšími, vysávajú peniaze z iných trhov a spôsobujú pád ich mien. Úľavy zo strany Fedu môžu tento trend zvrátiť.

Ďalšie dôležité správy

WA 36 Washington - Šéf americkej centrálnej banky (Fed) Jerome Powell počas tlačovej konferencie o menovej politike vo Washingtone v stredu 13. decembra 2023. Americká centrálna banka (Fed) v súlade s očakávaniami tretíkrát po sebe nezmenila nastavenie svojej menovej politiky. Zároveň signalizovala, že v roku 2024 zrejme začne sadzby znižovať. Ekonómovia tak považujú aktuálny cyklus sprísňovania menovej politiky v USA za ukončený. FOTO TASR/AP 

Federal Reserve Board Chair Jerome Powell speaks d
Neprehliadnite

Fed zaskočil aj optimistov, kapituloval a dal finančným trhom čo chceli