Niektoré z najväčších svetových súkromných investičných spoločností urýchľujú prechod od veľkých obchodov k poskytovaniu súkromných úverov napríklad firmám, ktoré sa stali ziskovejšími. Zmeniť taktiku ich nútia vyššie úrokové sadzby, uvádza denník Financial Times.
Medzi tými, ktorí takto rozmýšľajú, sú aj vrcholní manažéri z Apollo a Blackstone. Firmy v oblasti private equity sa profilujú ako alternatíva k tradičnému bankovému systému. Sú schopné poskytovať podnikové pôžičky v hodnote niekoľkých miliárd dolárov. Potvrdilo sa to aj na výročnej priemyselnej konferencii IPEM v Paríži, kde sa stretli tisíce obchodníkov a investorov.
Spolupredseda Apollo Jim Zelter povedal, že v ére vyšších sadzieb sú v oblasti súkromných úverov k dispozícii „bezprecedentné“ výnosy. Táto newyorská firma sa čoraz viac zameriava na požičiavanie veľkým spoločnostiam. Nedávny príklad zahŕňa pôžičku vo výške 500 miliónov eur spoločnosti Air France. Súkromná úverová jednotka spoločnosti Apollo v súčasnosti spravuje viac ako 400 miliárd dolárov.
Zakladateľ a predseda predstavenstva spoločnosti Blackstone Steve Schwarzman takisto poukázal na zisky, ktoré sa dajú dosiahnuť z pôžičiek spoločnostiam. „Ak dokážete zarobiť 12 percent, možno 13 percent na seniorskom zabezpečenom bankovom dlhu, čo ešte chcete v živote robiť?“ opýtal sa na konferencii. „Ak žijete v ekonomike bez rastu a niekto vám môže dať 12, 13 percent takmer bez vyhliadok na stratu, je to to najlepšie, čo môžete urobiť.“
Tento mesiac Blackstone zlúčil svoje úverové a poisťovacie divízie, ktoré spolu spravujú 295 miliárd dolárov, čo je viac ako dvojnásobok 137 miliárd v oblasti private equity. S. Schwarzman povedal, že kombinovaný biznis by mohol v nasledujúcom desaťročí narásť a spravovať bilión dolárov. Firmy ako Apollo a Blackstone, ako aj firmy špecializujúce sa na súkromné úvery, získavajú peniaze od investorov vrátane penzijných fondov a štátnych investičných fondov, ktoré sa potom používajú na financovanie ich pôžičiek spoločnostiam.
Na porovnanie, od súkromných úverových fondov sa teraz očakáva, že prinesú výnosy skôr, aj keď investori sú vystavení menšiemu riziku, keďže pôžičky sú zabezpečené aktívami korporátneho dlžníka. Súkromné úvery budú podľa mnohých na konferencii zúčastnených manažérov rásť rýchlejšie ako private equity. „Úvery boli pravdepodobne najrýchlejšie rastúcou časťou trhu s alternatívami,“ povedal spoluzakladateľ Clearlake Capital José Feliciano. „Myslíme si, že to tak bude aj naďalej, najmä vzhľadom na dnešné prostredie úrokových sadzieb.“