Po 19 rokoch a viacerých neúspešných pokusoch sa definitívne podarilo odstrániť jednu veľkú traumu tejto krajiny. Ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská (Most-Híd) tak reaguje na dnešné rozhodnutie ústavného súdu o zrušení Mečiarových amnestií. Ako dodala ministerka, Mečiarove amnestie sa podarilo zrušiť v zhode s vládou, parlamentom, prezidentom a vo výsledku aj ústavným súdom. „Práve zhoda najvyšších ústavných inštitúcií na spôsobe zrušenia amnestií svedčí o tom, že v kľúčových okamihoch a dôležitých témach ešte stále dokážeme komunikovať a nájsť východisko. Pre Slovensko je to významný deň a ďakujem všetkým, ktorí sa na ňom podieľali,“ dodala L. Žitňanská na Facebooku.

Europoslanec Ivan Štefanec (EPP, KDH) v reakcii na zrušenie Mečiarových amnestií uviedol, že ešte pred rokom by tomu nikto nebol veril. „Zločiny, ktorých sa dopúšťala SIS a mafia pod vedením Mečiara, Lexu a Svěchotu bude možné vyšetrovať,“ uviedol v stanovisku na Facebooku. Podľa I. Štefanca sa opäť ukázalo, že verejný tlak má zmysel a musí mu ustúpiť aj Smer, ktorý všetky predchádzajúce návrhy KDH na zrušenie nemorálnych amnestií zablokoval. „Veľká úcta a obdiv patrí pani Anne Remiášovej a všetkým, ktorí k tomuto víťazstvu spravodlivosti a demokracie dopomohli. Teraz treba len dať pozor, aby pohrobkovia mečiarizmu nemali šancu ovplyvňovať vyšetrovanie a súdy,“ dodal Štefanec.

Pavol Demeš, ktorý bol blízkym priateľom prezidenta Michala Kováča a pôsobil aj v jeho kancelárii, na Facebooku uviedol, že ústavný sud nezaváhal a dnešným rozhodnutím sa zapisuje do dejín. „Zrušením Mečiarových amnestií sa posúvame na vyšší level slušnosti a zrelosti,“ dodal.

Rozhodnutie ústavného súdu je podľa poslanca NR SR Erika Tomáša (Smer-SD) skvelou správou pre Slovensko. Tomáš bol prvým poslancom Smeru, ktorý sa vyslovil za zrušenie amnestií. „Rozhodnutie súdu je jasnou odpoveďou všetkým špekulantom, ktorí pochybovali o úprimnosti iniciatívy premiéra i vládnej koalície ako takej. Som hrdý na to, že som ako poslanec Národnej rady SR mohol priamo svojím hlasom otvoriť dvere spravodlivosti,“ povedal pre agentúru SITA Tomáš s tým, že nikdy by nehlasoval inak.

Predseda poslaneckého klubu SNS Tibor Bernaťák víta rozhodnutie ústavného súdu o amnestiách bývalého premiéra Vladimíra Mečiara. Ako povedal Bernaťák dnes pre agentúru SITA, týmto sa uzatvára jedna kapitola, ktorá traumatizovala našu spoločnosť . „Som rád, že ústavný súd potvrdil, že vládna koalícia našla kvalitné a právne čisté riešenie, aby amnestie mohli byť zrušené,“ uviedol.

Rozhodnutie Ústavného súdu SR o zrušení Mečiarových amnestií vnímajú opoziční poslanci NR SR za veľké víťazstvo. „Amorálne amnestie Vladimíra Mečiara, ktorými štátna moc chránila vlastné pochybenia, strana SaS vždy vnímala ako čiernu škvrnu na histórii Slovenska. Preto dnešné rozhodnutie ÚS vnímame ako významné symbolické gesto, ktorým Slovenská republika ukázala schopnosť vyrovnať sa aj s tienistými stránkami vlastnej minulosti,“ uviedol pre agentúru SITA poslanec NR SR za SaS Martin Poliačik. Zároveň SaS dúfa v to, že pre príslušné orgány bude toto rozhodnutie signálom pre vyvinutie maximálneho úsilia, aby po symbolickom geste nasledovali aj spravodlivé rozhodnutia.

Hnutie OĽaNO-NOVA považuje zrušenie nemorálnych Mečiarových amnestií za víťazstvo spravodlivosti. „Naše poďakovanie patrí všetkým, ktorí sa počas dlhých rokov snažili o ich zrušenie. Opozičné strany už niekoľkokrát navrhovali zrušenie amnestií, no až tlak verejnosti donútil vládnu koalíciu konať. Osobitnú zásluhu na zrušení amnestií má náš kolega z poslaneckého klubu Ján Budaj, ako aj Anna Remiášová, matka zavraždeného Róberta Remiáša, ktorého smrť traumatizovala celú spoločnosť. Poďakovanie v tomto boji patrí aj aktívnej občianskej spoločnosti, ktorá sa zasadzovala za zrušenie,“ uvádza hnutie OĽaNO-NOVA vo svojom stanovisku, ktoré agentúre SITA poskytol hovorca Dano Mitas.

Poslanec Budaj, ktorý aktívne obhajoval zrušenie Mečiarových amnestií oceňuje, že Ústavný súd SR nezmaril nádeje občanov a potvrdil zrušenie Mečiarových amnestií. „V tejto chvíli zdôrazňujem, že je to úspech verejnosti a aktívneho tlaku zdola, od občanov Slovenskej republiky. Zrušenie Mečiarových amnestií je trojitým víťazstvom. Po prvé je to víťazstvo ukrivdených, ktorým amorálne amnestie upierali šancu na spravodlivosť. Či je to rodina zosnulého prezidenta Michala Kováča, alebo pozostalí po Róbertovi Remiášovi. Po druhé sú víťazom občania Slovenska, keďže sa potvrdilo, že ich názor a aktivita dokážu zlomiť aj takú dlhoročnú nespravodlivosť, akou "Mečiarove samoamnestie" boli. Do tretice je to víťazstvo rozumu v súčasnej koalícii. Osobitne chcem pochváliť Roberta Fica, že dokázal vo veci Mečiarových amnestií ustúpiť," povedal pre agentúru SITA Budaj s tým, že zrušenie amnestií nie je zavŕšením vyrovnávania sa s érou mečiarizmu, ale len začiatkom. Podľa neho by malo byť povzbudením pre všetkých občanov, ktorí si prajú právny štát a spravodlivosť.

Líder hnutia Sme rodina Boris Kollár pre agentúru SITA povedal, že rozhodnutie súdu dokazuje, že ÚS SR mal toľko čestnosti, že sa nenechal ovplyvniť a že rozhodol tak ako rozhodol. „Som rád, že aj my v NR SR sme hlasovali za zrušenie Mečiarových amnestií. Rozhodnutie súdu je veľmi dobré aj pre poslancov, že sme neskočili niekomu do slepej uličky, ale že naozaj to prešlo," povedal a poďakoval všetkým ústavným sudcom, že a takto rozhodli. „Uvidíme, čo bude nasledovať. Dúfam, že sa k tomu vyšetrovacie orgány a súdy nepostavia systémom "skutok sa nestal",“dodal.

Nezaradený poslanec Miroslav Beblavý na Facebooku vyjadril, že takto sa definitívne potvrdilo, že III. vláda Vladimíra Mečiara bol zločinecký režim.