Nemecko sa rozhodlo sprísniť kontroly na všetkých pozemných hraniciach, čo mnohí považujú za politicky motivovaný krok, ktorý nie je dostatočne právne zdôvodnený. Môže ohroziť voľný pohyb osôb v rámci Európskej únie a pravdepodobne otestuje jednotu EÚ, píše britský The Guardian.

Berlín v pondelok oznámil, že kontroly, ktoré od roku 2015 platia na hraniciach s Rakúskom a od minulého roka s Poľskom, Českou republikou a Švajčiarskom, sa od budúceho týždňa rozšíria na Francúzsko, Luxembursko, Belgicko, Holandsko a Dánsko.

Podľa ministerky vnútra Nancy Faeserovej je cieľom tohto opatrenia znížiť migráciu a „chrániť sa pred akútnymi hrozbami zo strany islamistického terorizmu a závažnej kriminality“.

Rozhodnutie prichádza krátko po sérii útokov, ktorých páchatelia boli žiadatelia o azyl, len niekoľko dní pred regionálnymi voľbami vo východnom Nemecku. V týchto voľbách zaznamenala krajne pravicová strana Alternatíva pre Nemecko (AfD) historické úspechy. Prieskumy zároveň ukazujú, že migrácia je pre voličov v Brandenbursku, kde sa voľby konajú o dva týždne, najväčšou obavou, a Sociálnodemokratická strana kancelára Olafa Scholza pravdepodobne skončí až za krajnou pravicou. Koalíciu podľa všetkého čaká v budúcoročných celoštátnych voľbách porážka.

WARSAW, POLAND - APRIL 15:  A Polish flag adorned with a black strip flies high above mourners waiting in a snaking line to pay their last respects at the coffins of late Polish President Lech Kaczynski and his wife Maria that were lying in state in the Presidential Palace on April 15, 2010 in Warsaw, Poland. Thousands of mourners from all over Poland stood for hours in a line that stretched at least a kilometer long to view the coffins. Kaczynski, his wife Maria and leading members of the Polis
Neprehliadnite

Zločinecké gangy zneužívajú jachty s poľskou vlajkou na pašovanie drog cez Atlantik

„Zámer vlády sa zdá byť symbolickým gestom, ktorým sa chce ukázať Nemcom a potenciálnym migrantom, že tých druhých tu už nechcú,“ uviedol Marcus Engler z Nemeckého centra pre výskum integrácie a migrácie (DeZIM).

Opatrenie môže siahať ďaleko za hranice samotného Nemecka. Schengenský priestor, ktorý vznikol v roku 1985 a dnes zahŕňa 25 z 27 členských štátov EÚ (plus Švajčiarsko a Nórsko), umožňuje voľný pohyb medzi krajinami bez hraničných kontrol. Dočasné kontroly sú povolené v prípade núdzových situácií a výnimočných okolností, ako sú teroristické útoky alebo pandémia.

Okrem Nemecka v súčasnosti vykonáva hraničné kontroly aj Rakúsko, ktoré kontroluje príchody zo Slovenska, Česka, Slovinska a Maďarska. Dánsko tak robí pre hrozby terorizmu a špionáže z Ruska, Francúzsko kvôli terorizmu.

Ďalšie dôležité správy

Gunnar Strömmer
Neprehliadnite

Potrvá desaťročie, kým sa podarí zničiť drogové gangy vo Švédsku