Poľnohospodári celosvetovo ročne minú tri milióny ton pesticídov. Potrebná je ale iba malá časť, takže prebytočné množstvo chemikálií preniká do pôdy a vodných tokov. Predstavujú tak riziko nielen pre životné prostredie, ale v konečnom dôsledku aj pre zdravie človeka.

Spotreba agrochemikálií rok čo rok rastie. Predaj pesticídov v roku 2022 dosiahol celosvetovo úroveň 79 miliárd dolárov. Rastúci trend by sa však mohol čoskoro zastaviť, píše Economist. Viaceré firmy totiž vyvíjajú nové metódy sprejovania – takzvané precízne postrekovanie, ktoré sa do veľkej miery spolieha na umelú inteligenciu. Tieto postupy by mohli znížiť spotrebu pesticídov až o 90 percent.

Dyson Farming využíva technológiu, ktorá dokáže pomocou kamier na postrekovacích strojoch a softvéru na rozpoznávanie obrazov rozlíšiť burinu od plodín. Systém tak podľa potreby zapína alebo vypína 144 trysiek tak, aby herbicíd zasiahol len nežiadúcu zeleň. Spoločnosť odhaduje, že jej spotreba pesticídov tak klesne o 70 až 90 percent.

Americký výrobca poľnohospodárskej techniky John Deere vyvinul konkurenčný systém, ktorý nazýva See & Spray. Aj on využíva strojové učenie na rozlišovanie burín od plodín a podľa toho upravuje postrekové vzorce. Vďaka novej metóde dokáže firma podľa odhadov znížiť množstvo chemikálií, ktoré sa uvoľnia do ovzdušia, až o 87 percent.

Ešte väčšiu presnosť sprejovania sľubuje firma AgZen. Jej monitorovací systém RealCoverage funguje nielen pre herbicídy, ale aj fungicídy a insekticídy. Jeho ďalšou výhodou je, že ním možno vybaviť súčasné postrekovacie stroje. Firma ho už otestovala na farmách v Spojených štátoch a Európe. Poľnohospodárom sa vďaka RealCoverage podarilo znížiť náklady na chemikálie o 30 až 50 percent.

Ďalšie dôležité správy

Ilustračná fotografia.
Neprehliadnite

Európska komisia ustúpila farmárom. Stiahla návrh zákona o pesticídoch