V utorok Bloomberg prišiel s informáciou, že „nemysliteľné sa stáva realitou“. Volkswagen, Renault a Stellantis skúmajú možnosti spojenia sa s cieľom zlacniť výrobu elektrovozidiel, a tým prežiť čínsku konkurenciu.

Keď je zle a biznis padá, jedným z najistejších riešení sú spájania a akvizície. Takto šetria náklady a dávajú možnosť firmám v problémoch nadýchnuť sa. V roku 2021 vznikol spojením Fiatu a PSA Stellantis. Spojenie však nestačilo. Jeho šéf Carlos Tavares nedávno povedal, že európske automobilky čaká „krvavý kúpeľ“, ak sa neprispôsobia čínskej konkurencii.

Boj s čínskou nadmernou produkčnou kapacitou však nie je problém iba európskych automobiliek. V stredu prišiel Financial Times s informáciou, že kórejskí výrobcovia displejov LG a Samsung uvažujú o spolupráci, aby zabránili Číne ovládnuť globálny trh s televíznymi obrazovkami.

Kedysi dominantní výrobcovia LCD displejov teraz bojujú o prežitie. Dôvodom je konkurencia z Číny, ktorá obsadila trh s lacnejšími LCD panelmi. Kórejské firmy si stále udržujú primát vo vyššej OLED triede v oblasti TV aj mobilných zariadení. Čína ich však dobieha aj tu.

Samsung a LG nechcú skončiť ako Sony a Panasonic. Začiatkom tisícročia sa im podarilo japonské firmy zatlačiť do úzadia a získať ich trhový podiel. Spoločný podnik Sony a Panasonicu JOLED minulý rok zbankrotoval so stratou 250 miliónov dolárov.

Nie je to tak dávno, čo podobná konkurencia z Číny zničila európsky solárny priemysel. Ďalšie priemyselné oblasti môžu nasledovať. Veľká nadmerná produkčná kapacita založená na minimálnych maržiach a vysokých objemom je deštrukčná nielen pre svetový priemysel, ale aj pre samotnú Čínu.

Pokiaľ ekonomika negeneruje dostatočné zisky, negeneruje ani vyššie mzdy a ani ďalší kapitál na investície. Tie môže zabezpečovať iba dlh, ktorý už teraz je pre mnoho čínskych firiem príliš vysoký. Práve ten prispel k tomu, že najväčšia európska banka HSBC v stredu výrazne sklamala trhy.

HSBC ohlásila pokles zisku o 80 percent a odpisy vo výške tri miliardy dolárov na podiel v čínskej banke BoCom. To nie je jej jediný čínsky problém. Banka v tomto roku odpísala už miliardu dolárov na čínskom trhu komerčných nehnuteľností.

Navyše, HSBC je najväčší financovateľ svetového obchodu, píše Financial Times. Pri aktuálnom poklese obchodu ide o ďalší zdroj klesajúcich príjmov. Hlavným problémom je opäť Čína a jej prepad reálneho exportu, hoci ďaleko za ňou nie je ani Nemecko.

Bitcoin 2022 Conference Draws Cryptocurrency Industry Professionals And Investors To Miami
Neprehliadnite

Rast technologických akcií čaká zaťažkávacia skúška. Výber správ TRENDU

Z Číny do Indie a späť

Investori utekajú z Číny už niekoľko rokov, hoci po kovidovom vytriezvení sa útek zrýchlil. V minulom roku Čína dosiahla najnižší prílev zahraničných investícií od 90. rokov. Pri kolapse akciového trhu z krajiny unikajú aj portfóliové investície. A smerujú do Indie.

India donedávna bola najväčším miláčikom akciových investorov do rozvíjajúcich sa krajín. Ekonomika a populácia rastú, premiér podporuje reformy a krajina je stále lacná. To spôsobilo, že akciové trhy v Indii sa stali extrémne drahé.

Pomer cien akcií k budúcim ziskom indického akciového trhu je na úrovni 20. V prípade Číny je úroveň iba polovičná. Túto drahotu budú investori tolerovať iba v prípade, ak zisky firiem budú rásť. To sa však prestáva diať. Hospodárske výsledky firiem za posledný kvartál sklamali.

Následkom je, že zahraniční investori sa zbavili indických akcií v objeme takmer štyroch miliárd dolárov. Analytici tvrdia, že India je skvelou dlhodobou príležitosťou, avšak pri zhoršení globálneho ekonomického prostredia môže rýchlo utrpieť aj ona.

Volkswagen Commercial Vehicles celebrates 200,000 California motorhomes
Neprehliadnite

Nemecké firmy utekajú do USA. Ich export z Číny môže utrpieť. Výber správ TRENDU

Spomaľuje Čína a spomaľujú aj USA

Americká ekonomika je stále silná, no iba relatívne voči zvyšku slabého sveta. Je prakticky nemožné, aby sa problémy z Číny alebo eurozóny nedostali aj do USA. Najmä pri existujúcich úrokových sadzbách, ktoré sťažujú financovanie.

V stredu Counterpoint Research ohlásila, že predaj smartfónov v USA v januári poklesol o desať percent. Čo je horšie, predaj telefónov dosiahol takmer iba polovičnú úroveň v porovnaní s rekordmi v roku 2017. Tieto čísla potvrdzujú slabé Vianočné maloobchodné tržby.

Slabosť spotrebiteľov dokumentovali v stredu aj výsledky Palo Alto Networks, firmy venujúcej sa kybernetickej ochrane. Jej akcie reagovali na pokles tržieb najväčším prepadom v histórii. Pritom minulý rok akcie narástli o 120 percent po tom, ako investori verili, že aplikácia umelej inteligencie dokáže udržateľne zvýšiť jej tržby. Stal sa pravý opak.

Výhľad spoločnosti obnovil obavy, že „spotrebitelia znižujú svoje výdavky“, píše Bloomberg.

Rideshare Drivers United, in coordination with driver groups across the United States protest  in front of the Uber Greenlight Hub
Neprehliadnite

Miesto zamestnancov živnostníci, miesto kancelárií tenisové kurty. Výber správ TRENDU

Čakanie na Nvidiu

V stredu po zatvorení trhov Nvidia zverejní hospodárske výsledky. Ako povedal Goldman Sachs, ide o „najdôležitejšiu akciu sveta“. Napríklad v tomto roku stojí za tretinou všetkých ziskov technologického indexu Nasdaq.

Pozície v opciách naznačujú až 11-percentný pohyb jedným či druhým smerom, píše Bloomberg. „Všetci sú v bazéne a sú tam výstražné značky,“ napísal v utorok v správe pre klientov špecialista Goldman Scott Rubner. „Latka je vysoko, a tým vysoko myslím, že sa očakáva veľké prekonanie odhadov“.

Mnohí obchodníci nervy na uzde neudržali a akcie v posledných dňoch akcie vypredali, keď za posledných päť dní stratili osem percent. Čo nastane po zverejnení jej výsledkov, sa ukáže už v stredu po 22.00 hod.

Shopping at the weekly market
Neprehliadnite

Kolaps inflácie je koncom sna o mäkkom pristátí. Vrchol optimizmu je blízko. Výber správ TRENDU