Dva dni po tom, čo prezident Vladimir Putin vyslal svoje ozbrojené sily na Ukrajinu, zverejnila ruská štátna tlačová agentúra RIA Novosti článok, ktorý predpokladal bezprostredné víťazstvo. Oslavoval „novú éru“, ktorá sa vyznačovala koncom západnej nadvlády, prerušením väzieb medzi USA a kontinentálnou Európou a návratom Ruska do svojho právoplatného „priestoru a miesta“ vo svete.

No vojna ani zďaleka tak rýchlo neskončila, ako Putin plánoval. Ohlasovanie vzniku unikátneho ruského sveta, ktorý by zjednotil Ukrajinu s Bieloruskom a Ruskom, vyzerá byť prinajlepšom predčasné. RIA Novosti tento článok čoskoro stiahli. Ale v jednej veci mal autor pravdu: Putinovo rozhodnutie o invázii skutočne mení medzinárodný poriadok, len nie tak, ako on chcel.

Viac vojakov na hraniciach

Namiesto toho, aby sa európski členovia NATO oddelili od USA, ukázali ešte viac súdržnosti. Aliancia v reakcii na to rozmiestňuje na svojich hraniciach viac vojakov. Bloomberg uvádza, že NATO vyslalo na svoje východné krídlo ďalších 3-tisíc vojakov, ako aj helikoptéry, tanky a bojové lietadlá, aby odradili akékoľvek potenciálne rozhodnutie Kremľa rozšíriť bojové pole, uvádza agentúra Bloomberg.

Od Berlína po Londýn a pobaltské hlavné mestá, Slovensko nevynímajúc, boli donedávna európske obrannné systémy podvíživené. Vojna veľkého rozsahu už nie je nemysliteľná. Národy tak prehodnocujú svoje výdavky a dávajú viac na obranu.

Vysoká cena za čas

„Bez ohľadu na to, ako táto vojna dopadne – a akokoľvek cynicky to teraz znie – historici povedia, že Putinov útok na Ukrajinu poskytol Európe čas, ktorý potrebovala na zotavenie, aby mohla čeliť Rusku a ďalej aj Číne,“ povedal generál Richard Barrons, bývalý veliteľ velenia spoločných síl Spojeného kráľovstva.„Ukrajina platí vysokú cenu, aby nám kúpila čas.“

Veľkou otázkou pre Európu bude, čo urobí s tým časom. Záväzok Nemecka minúť ďalších 100 miliárd eur na obranu je len príkladom toho, ako vyvážiť rovnováhu vojenských síl v Európe v porovnaní s ruskou agresiou.

Ďalšie dôležité správy

KK36 Odessa - Na snímke slnko zapadá za ropným vrtom v texaskom meste Odessa 7. marca 2022. Ceny ropy pokračujú v raste. Spojené štáty sú totiž o niečo bližšie k zákazu dovozu ruskej ropy. To by zvýšilo tlak na ruského prezidenta Vladimira Putina, ktorý rozpútal vojnu proti Ukrajine. Moskva ju totiž financuje prevažne z vývozu fosílnych palív. FOTO TASR/AP
A pump jack operates as the Sun begins to set on the western horizon Monday, March 7, 2022, near Pleasant Farms, an unincorporated community
Neprehliadnite

Na Putina treba zatlačiť tam, kde ho to zabolí. Ruská ropa nie je nenahraditeľná