Kontrolóri Európskej komisie (EK) v týchto dňoch preverujú sociálne podniky. Konkrétne kontrolné a riadiace mechanizmy, ktoré majú zaručiť, že peniaze z prostriedkov fondov EÚ sa využívajú transparentne a účelne. Informácie o kontrole z Bruselu pre denník SME potvrdila hovorkyňa rezortu práce Daniela Rodinová. Ďalšia návšteva kontrolórov EK je naplánovaná na polovicu decembra.

Utajovaná neférová súťaž

V hre nie je málo – 26,5 milióna eur. Tie vláda vyčlenila na osem pilotných sociálnych podnikov, z ktorých minimálne šesť má byť cez rôzne osoby prepojených na stranu Smer premiéra Roberta Fica. Dodnes bola vyčerpaná približne tretina vyčlenenej sumy z prostriedkov rozpočtu ministerstva práce, faktúry sa neskôr preplatia z prostriedkov Európskeho sociálneho fondu (ESF).

To sa však podľa Inštitútu pre dobre spravovanú spoločnosť (SGI) nemusí stať, keďže financovanie podnikov sa dá považovať za štátnu pomoc.

Podľa Vademeca komunitného práva o štátnej pomoci je štátnou pomocou dotácia, ak sa „dá preukázať, že prijímateľ realizuje hospodársku činnosť a že pôsobí na trhu, ktorý je predmetom obchodu medzi členskými štátmi.“ V tomto prípade je právna povaha prijímateľa nepodstatná a podľa Vademeca je hospodárskou aktivitou „každá aktivita, kde organizácia predáva na trhu svoje tovary.“

Pilotné sociálne podniky sa však tvária, že žiadnu hospodársku činnosť nevykonávajú. V monitorovacích správach, ktoré polročne zasielajú riadiacemu orgánu, uvádzajú nulové príjmy z hospodárskej činnosti. SGI však kontaktovalo viacero z pilotných podnikov s fiktívnou ponukou na odber ich výrobkov a zistil, že podnikom nie je cudzie ani obchodovanie zo zahraničím. „Žiaľ, drevené brikety vám môžeme ponúknuť až v mesiaci január 2010, z dôvodu kapacitnej vyťaženosti pre zmluvných dodávateľov na zahraničné trhy,“ odpísal inštitútu Milan Kuruc, obchodný manažér Agentúry rozvoja Slovenska – Východ. Podľa Miroslava Beblavého, predsedu právnej rady SGI, hospodársku činnosť realizuje minimálne sedem z ôsmych sociálnych podnikov. Tým ôsmym je sociálny podnik v Krompachoch, ktorý dostal najnižšiu dotáciu a podľa M. Beblavého sa ocitol v skupine Smerom podporovaných sociálnych podnikov „akoby omylom.“

Ak sa teda dá financovanie sociálnych podnikov považovať za štátnu pomoc, potom musí byť v súlade pravidlami EÚ. Tie však zakazujú zvýhodňovať niektoré subjekty v konkurencii na trhu pomocou štátnych dotácií. „Štát dotuje organizáciu, ktorá umelo konkuruje na trhu iným, normálnym firmám, čím škodí hospodárstvu a zamestnanosti namiesto toho, aby im pomáhala,“ píše sa v stanovisku SGI.

Podľa generálneho riaditeľa sekcie riadenia Európskeho sociálneho fondu na ministerstve práce Juraja Ťapáka pôsobia pilotné sociálne podniky ako neziskové organizácie, takže nepodliehajú štátnej pomoci. Kontroly Európskej komisie pritom podľa jeho slov nie sú špeciálne zamerané na tieto podniky. ,,Je to normálny štandardný postup, ktorý Európska komisia vykonáva na každom operačnom programe," konštatoval Ťapák podľa agentúry SITA v reakcii na tvrdenia inštitútu.

Pripustil však, že v každom projekte môže nastať situácia, že výdavky môžu byť neoprávnené. ,,Pravidelne ich monitorujeme od mája tohto roka. Ak to vyhodnotíme, že je to problém, pôjde okamžitá náprava,“ dodal Ťapák podľa SITA.

Hrozba z Bruselu

Či rovnaká situácia vznikne aj v prípade 41 sociálnych podnikov, ktoré vďaka zmenám v zákone o službách v zamestnanosti od marca zakladajú samosprávy, dnes ešte nie je jasné. Podľa M. Beblavého sa ministerstvo práce poučilo a pri ich financovaní dodržuje limity na jednotlivé činnosti ako mzdy či nákup tovarov a služieb, tak ako ich stanovujú pravidlá o štátnej pomoci.

Inštitút listom z 7. októbra upozornil ministerstvo práce na zistené skutočnosti a hrozbu, že EK peniaze investované do pilotných sociálnych podnikov Slovensku nepreplatí. „Vzhľadom na obrovskú výšku tejto sumy a dôležitosť urýchleného čerpania umožňujúceho obmedziť straty slovenských daňovníkov, by sme Vás chceli požiadať o stretnutie v čo najskoršom čase, kde by sme prezentovali naše zistenia,“ píše sa v liste adresovanom ministerke Viere Tomanovej.

SGI sa však doteraz odpovede nedočkalo. Podľa M. Beblavého ministerstvo situáciu rieši, ale podvodným spôsobom – tvári sa, že podniky hospodársku činnosť nevykonávajú. „Preto chceme vyzvať európsku komisiu a ministerstvo financií, aby zastavili financovanie týchto podnikov,“ vyhlásil výkonný riaditeľ SGI Ctibor Košťál.

Foto na titulke - Vlado Benko