Európska komisia predloží návrh na postupné zastavenie systematického zabíjania kurčiat, povedala cyperská politička a komisárka pre bezpečnosť potravín Stella Kyriakidisová na stretnutí ministrov po tom, čo niekoľko členských štátov vyzývalo na zákaz tejto praxe v celej EÚ. Informáciu priniesol portál euractiv.com.

„Chcem navrhnúť postupné ukončenie tejto praxe,“ povedal S. Kyriakidisová počas stretnutia ministrov poľnohospodárstva EÚ v Luxemburgu v pondelok (17. októbra), pričom vyzvala krajiny EÚ, aby toto úsilie podporili. Každý rok sú v celej EÚ zabité milióny kurčiat krátko po vyliahnutí, pretože nie sú vhodné na produkciu mäsa, priemysel ich považuje za komerčne nevyužiteľné.

Tento postup kritizovali bojovníci za práva zvierat a označili ho za neetický. Varujú pred utrpením, ktorým musia kurčatá – najčastejšie zabíjané buď mletím alebo plynovaním – pri tomto procese prejsť.

Znepokojujúci jav

S. Kyriakidesová považuje zabíjanie jednodňových kurčiat za „znepokojujúci jav“, pričom naznačila, že takýto návrh by mohol byť súčasťou revízie právnych predpisov EÚ v oblasti dobrých životných podmienok zvierat. Pripomienky eurokomisie boli reakciou na poznámku, ktorú predložili Nemecko a Francúzsko a podporili ju Rakúsko, Belgicko, Cyprus, Fínsko, Írsko, Luxembursko a Portugalsko.

Deväť krajín vyzvalo na „ukončenie systematického zabíjania samčích kurčiat v celej EÚ“, keďže tento postup „nespĺňa očakávania európskych spotrebiteľov“.

Francúzsko a Nemecko už v júli 2021 viedli koalíciu členských štátov pri presadzovaní zákazu usmrcovania kurčiat v celej EÚ. Obe krajiny sa od začiatku tohto roka rozhodli túto prax na národnej úrovni postaviť mimo zákon. Nedávno tiež Rakúsko a Luxembursko zakázali systematické zabíjanie kurčiat bez konkrétneho dôvodu.

Riziko posunutia problému

Zatiaľ čo takmer všetky členské štáty vo všeobecnosti signalizovali podporu postupu Nemecka a Francúzska, viaceré poukázali aj na skutočnosť, že uvalenie zákazu usmrcovania kurčiat v rámci EÚ by mohlo znamenať presun problému inam.

„Je dôležité nestratiť zo zreteľa možné negatívne účinky zákazu, ako je presun zabíjania jednodňových kurčiat do iných krajín,“ zdôraznil holandský zástupca, zatiaľ čo jeho maďarský kolega povedal, že zákaz by mal zahŕňať „všetky výrobky na európskom trhu vrátane dovážaných“.

Tvárou v tvár týmto a ďalším potenciálnym rizikám veľká väčšina krajín vyzvala komisiu, aby vykonala dôkladné posúdenie vplyvu predtým, ako navrhne postupný zákaz v celej EÚ.

Hľadanie alternatív

Ďalšou prekážkou pri ukončení zabíjania kurčiat je hľadanie ekonomicky životaschopných alternatív. Jednou z možností je aj tak odchovať samčie kurčatá a použiť ich na produkciu mäsa, ale vzhľadom na nízku mieru rastu, ktoré vykazujú, to zvyčajne nie je ekonomicky rentabilné.

Hlavnou alternatívou sú novo vyvinuté, ale často drahé technické riešenie – známe ako určovanie pohlavia in-ovo – ktoré umožňuje výrobcom zistiť pohlavie kurčiat ešte pred ich vyliahnutím, a teda v prvom rade nenechať vyliahnuť samce.

Zatiaľ čo deväť krajín uznalo, že „implementácia alternatív je hlavnou výzvou pre sektor“, poznámka poukazuje na skúsenosti krajín ako Francúzsko alebo Nemecko, kde už zákazy platia a alternatívy „existujú alebo sa v súčasnosti skúmajú, vyvíjajú a sú optimalizované.”

Niekoľko ďalších členských štátov však zdôraznilo, že v prípade zákazu v celej EÚ by bolo potrebné zohľadniť dodatočné náklady na tieto alternatívy.

Chorvátska ministerka Marija Vučkovićová napríklad povedala, že by sa malo zvážiť dodatočné financovanie na úrovni EÚ, „buď na prevzatie nových technológií a zariadení alebo z hľadiska kompenzácie za udržateľný chov kurčiat“.

Koordinátor politiky EÚ v oblasti hospodárskych zvierat v FOUR PAWS Andreas Manz vyzval eurokomisiu, aby dokončila hodnotenie vplyvu a začala klásť základy nového legislatívneho návrhu.

Napriek rastúcej podpore takéhoto kroku európske združenie výrobcov hydiny AVEC odmietlo komentovať najnovší vývoj, keď ho euractiv.com kontaktoval. Vraj „nemajú čas“ odpovedať.

Ďalšie dôležité správy

Ilustračné foto.
Neprehliadnite

Pre vysoké náklady je situácia vážna aj v chove nosníc a produkcii vajec, tvrdí únia hydinárov