Predseda parlamentu Boris Kollár (Sme rodina) stojí za požiadavkami Slovenskej komory zdravotníckych záchranárov (SKZZ), považuje ich za logické. Tému zlepšenia postavenia záchranárov chce otvoriť aj na koaličnej rade. Po stretnutí s predstaviteľmi záchranárov to v stredu uviedol Kollár.

Podporuje požiadavky záchranárov

,,Keď som si vypočul ich požiadavky, tak stojím za nimi a ich žiadosti chápem. Mrzí ma, že 2 500 ľudí nemá také postavenie ako lekári a nepostarali sme sa o nich ani platovo, ani výsluhovo, ani čo sa týka odchodu do dôchodku," skonštatoval Kollár. Je presvedčený, že koaliční partneri požiadavky záchranárov pochopia.

PRED NEMOCNICOU
Prvá dekontaminácia
a vyzliekanie
z ochranných overalov
prebiehajú hneď po
odovzdaní pacienta.
Na parkovisku.
Neprehliadnite

Záchranári upozorňujú na neriešenie ich situácie a postavenia zdravotníkov

Kollár sa chce zároveň v stredu rozprávať aj s ministrom zdravotníctva Vladimírom Lengvarským (nominant OĽANO) o 350-eurových odmenách pre zdravotníkov. Tie sa však netýkajú vodičov dopravnej zdravotnej služby (DZS) a záchrannej zdravotnej služby (ZZS). ,,Je to hanba, že tí, ktorí sú pri pacientovi prví, nedostanú odmenu. Verím, že sa to stalo len nedopatrením," poukázal Kollár.

Majú tri požiadavky

Záchranári žiadajú zvýšenie platového koeficientu. Druhou požiadavkou sú systémové zmeny, ktoré sú nevyhnutné. Treťou požiadavkou je riešenie sociálneho zabezpečenia záchranárov. ,,Ľudia nám odchádzajú v 55 rokoch po 40-ročnej službe s tým, že to fyzicky a psychicky nezvládajú, ale tak, že si musia hľadať novú prácu, aby prežili do dôchodku. To sa musí zastabilizovať," vysvetlil prezident SKZZ František Majerský. Dodal, že záchranári sú ochotní z časti požiadaviek ustúpiť, požadujú však otvorenú diskusiu.

Na snímke prezidentka SR Zuzana Čaputová počas jej vyjadrenia k stretnutiam s politickými lídrami, ktoré absolvovala počas tohto týždňa. V Bratislave 29. septembra 2021. FOTO TASR - Jaroslav Novák
Neprehliadnite

Prezidentka dala za pravdu zdravotníkom, do ich rezortu treba naliať viac peňazí

S Majerským sa v stredu ráno stretol na Úrade vlády SR aj premiér Eduard Heger (OĽANO). ,,Je pre mňa nesmierne dôležité, aby mali záchranári lepšie podmienky na svoju prácu," uviedol predseda vlády na sociálnej sieti. S Majerským sa dohodli, že využije skúsenosti záchranárov aj pri realizácii plánu obnovy.

Na proteste zasahovala polícia

Záchranári chceli 14. decembra protestom upozorniť na neriešenie svojho postavenia i postavenia zdravotníkov zo strany vlády a poslancov Národnej rady SR. Na proteste zasahovala polícia, zadržala dve osoby, ktoré neskôr prepustila. 

Jedným z predvedených na obvodné oddelenie bol prezident SKZZ František Majerský. Protestujúci boli podľa policajtov opakovane vyzývaní policajnými hliadkami, aby sa z dôvodu vyhláseného núdzového stavu na území Slovenska nezhromažďovali.

Pracovníci záchranných zdravotných služieb prišli pred budovu Národnej rady Slovenskej republiky  „“poďakovať“ vláde a poslancom za (ne)navýšenie miezd. Príslušníci PZSR legitimovali všetky prítomné osoby a udelili im na mieste blokovú pokutu, ktorú tieto osoby odmietli zaplatiť. Taktiež osobám znemožnili vyjadrenie názoru s použitím plagátov.
Neprehliadnite

Trestné stíhanie záchranárov je podľa krajského prokurátora nezákonné