Americká ekonomika vykazuje známky slabosti, keďže nezamestnanosť stúpla na najvyššiu úroveň za viac ako dva roky. Spotrebiteľský dopyt klesá. Podľa prieskumu Inštitútu pre manažment dodávok (Institute for Supply Management, ISM), ktorý meria ekonomickú aktivitu v sektore služieb, hlavný index spadol na hodnotu 48,8 v júni z májových 53,8. Podindex sledujúci výlučne objem nových objednávok zaznamenal ešte prudší pokles: z 54,1 na 47,3.
Tento trend, ak bude pretrvávať dlhodobo, môže viesť k pomalšiemu náboru pracovníkov a znižovaniu počtu pracovných miest v podnikoch poskytujúcich služby. Väčšina zamestnanosti v Spojených štátoch je v oblasti služieb, konkrétne 86 percent z celkového počtu 158,6 milióna pracovných miest v USA k júnu.
„Veľká časť služieb je poháňaná spotrebiteľmi, a tí sú kľúčom k smerovaniu americkej ekonomiky,“ povedal hlavný ekonóm ING pre CNN James Knightley. „Začíname vidieť stres v čoraz väčšom počte domácností.“
Americkí spotrebitelia sú pod tlakom, zápasia so stále vysokou infláciou, najvyššími úrokovými sadzbami za viac ako dve desaťročia, vyčerpanými úsporami z čias pandémie a rastúcim dlhom. Spotrebiteľské výdavky, ktoré tvoria približne 70 percent americkej ekonomiky, za posledné mesiace klesli a maloobchodníci uviedli, že si všimli zmenu nákupného správania zákazníkov naprieč príjmovými skupinami.
„Tržby a návštevnosť zostávajú slabé v porovnaní s minulým rokom,“ uviedol ISM s tým, že vysoké sú aj ceny benzínu. Výdavky v reštauráciách a baroch klesli v máji o 0,4 percenta, vyplýva z údajov ministerstva obchodu.
Podniky poskytujúce služby pridali v priemere 168-tisíc pracovných miest mesačne v období od apríla do júna. To je oveľa menej ako priemer za predchádzajúce tri mesiace, od januára do marca, ktorý bol 241-tisíc. Minulý rok bol priemerný mesačný prírastok pracovných miest v sektore služieb 228-tisíc.