Kravy a mlieko sú out, kuracie mäso a brokolica in. Vo svojom novom dokumente Svetová banka navrhuje, aby bohaté krajiny upúšťali od produkcie potravín poškodzujúcich klímu, ako je červené mäso a mliečne výrobky, a presadzovali šetrnejšie alternatívy: hydinu, ovocie a zeleninu. Je to jeden z najefektívnejších spôsobov, ako zachrániť planétu pred klimatickými zmenami, tvrdí banka.

Politico informuje, že Svetovej banke ide o zníženie znečistenia prameniaceho z poľnohospodárskeho a potravinárskeho sektora, ktorý je zodpovedný za takmer tretinu globálnych emisií skleníkových plynov. „Musíme prestať ničiť planétu,“ povedal Julian Lampietti, manažér Svetovej banky pre globálnu angažovanosť v oblasti poľnohospodárstva a potravinárstva.

Dokument prichádza v momente, keď krajiny ratifikovali Parížsku klimatickú dohodu s cieľom obmedzenia globálneho otepľovania na 1,5 stupňa Celzia. Okrem toho sa pripravujú na aktualizáciu svojich klimatických plánov do konca roku 2025.

Svetová banka chce, aby vlády venovali väčšiu pozornosť poľnohospodárstvu a potravinárskemu priemyslu, ktoré sú podľa nej dlhodobo zanedbávané a nedostatočne financované.

Podľa správy musia krajiny každoročne naliať 260 miliárd dolárov do týchto sektorov, ak sa chcú vážne zaoberať obmedzením svojich emisií do roku 2050, čo je spoločný cieľ pre rozvinuté ekonomiky. To je 18-krát viac, ako krajiny investujú v súčasnosti.

„Stanovovanie vyšších cien potravín živočíšneho pôvodu, ktoré by odrážalo ich skutočné náklady, by urobilo potraviny s nízkymi emisiami viac konkurencieschopnými,“ uvádza sa v správe so zdôraznením, že prechod na rastlinnú stravu by mohol ušetriť dvakrát toľko plynov otepľujúcich planétu ako iné metódy.

J. Lampietti varuje pred prílišným zameraním na to, „čo by ste nemali robiť“, pričom nabáda k väčšej pozornosti „na to, čo by ste mali robiť“. Jedlo je podľa neho „osobná voľba".

Ďalšie dôležité správy

Vedci varujú, že sme možno na pokraji šiesteho masového vymierania, ktoré sa pripisuje najmä stupňujúcej sa hrozbe globálneho otepľovania. Súčasná trajektória klimatických zmien spôsobených ľudskou činnosťou by mohla viesť k zvýšeniu priemernej globálnej teploty o 7,2 °F (4 °C) a existuje riziko, že by mohla byť ešte extrémnejšia a dosiahnuť až 10,8 °F (6 °C).
Neprehliadnite

Zem posiela svetu červené varovanie, nachádza sa na pokraji klimatického kolapsu