Dôsledky klimatických zmien voči globálnej ekonomiky budú pravdepodobne omnoho horšie, než sa pôvodne predpokladalo. Nové údaje o rekordnom náraste teplôt zásadne ovplyvnili modely predpovedí, uvádza Bloomberg.
Podľa správy Network for Greening the Financial System (NGFS) sa „projekcia fyzických rizík voči HDP“ do roku 2050 v niektorých scenároch až štvornásobne zvýšila. NGFS združuje viac než 140 centrálnych bánk a regulačných orgánov. Výrazné ekonomické straty možno podľa nej zmierniť prostredníctvom včasných opatrení na podporu prechodu k nízkouhlíkovej ekonomike.
Varovanie prichádza po nedávnej správe Programu OSN pre životné prostredie (UNEP), ktorá upozornila, že pri súčasných politikách je svet na ceste k otepleniu o 3,1 stupňov Celzia nad predindustriálnu úroveň. NGFS odhaduje, že pri oteplení o tri stupne by globálne HDP mohlo klesnúť približne o 30 percent.
NGFS zdôrazňuje, že „na elimináciu emisií do polovice storočia je potrebná zásadná transformácia, ktorá ovplyvní všetky sektory ekonomiky“.
Plynové sporáky vraj spôsobujú predčasnú smrť. Stále ich používa tretina domácností v Európe
Jedným z kľúčových nástrojov na znižovanie emisií je cena uhlíka, ktorá je podľa NGFS stále príliš nízka na to, aby vyvolala skutočnú zmenu. NGFS odhaduje, že na dosiahnutie nulových emisií do roku 2050 by cena uhlíka mala do roku 2035 dosiahnuť približne 300 dolárov za tonu – o 50 dolárov viac, než pôvodne predpokladali. Tento nárast odráža oneskorenia pri znižovaní emisií, ktoré si teraz vyžadujú prísnejšie politiky.
V Európe, ktorá prevádzkuje najväčší trh s uhlíkom na svete, sa tona uhlíka momentálne obchoduje za približne 66 eur.