Podľa Ecowatch sa do konca tohto storočia budú problémy so stúpajúcou hladinou mora týkať aj európskych miest ako Amsterdam, Hamburg alebo Lisabon.
Už v roku 2016 musela americká vláda vyčleniť 48 miliónov na presídlenie obyvateľstva Isle de Jean Charles v Louisiane. Tí, ktorí zostali, musia každý deň rátať s tým, že územie zaplaví voda a nebudú môcť ísť do práce, školy ani do nemocnice. Ide o prvý prípad klimatických utečencov v Spojených štátoch, no pravdepodobne nie posledný.
Hovoríme o miliónoch
Aj keď presné čísla nevie uviesť nikto, Úrad vysokého komisára OSN pre utečencov (UNHCR) predpokladá, že v súčasnosti už pred dôsledkami prírodných katastrof uteká 21,5 milióna ľudí. K tomuto číslu ešte musíme pripočítať tých, ktorých prinútili odísť dôsledky klimatických zmien ako neúroda a sucho.
Do roku 2050 môže byť na svete 143 miliónov ľudí, ktorí sa musia vysťahovať zo svojich domovov v rámci krajín (interných migrantov) kvôli klimatickým zmenám. Hovorí o tom správa Svetovej banky z marca minulého roka. Najkritickejšiu situáciu predpokladajú v krajinách Latinskej Ameriky, južnej Ázie a subsaharskej Afriky. Najviac utečencov bude pochádzať z poslednej spomínanej oblasti, v ktorej ľudia už dnes bojujú s ťažkými životnými podmienkami. V Ázii kríza najviac zasiahne okolia riek.
Žena zabalená v plastovej taške prechádza cez zaplavenú ulicu po vyčíňaní hurikánu Maria na pobreží mesta Bavaro v Dominikánskej republike 21. septembra 2017. Zdroj: TASR
Podľa štúdie novozélandských vedcov sú klimatické zmeny v súčasnom období častejším faktorom migrácie ako chudoba alebo represívny politický režim.
Len ako posledná možnosť
Migrácia v dôsledku klimatických zmien sa deje postupne, v niekoľkých fázach. Každé 10-percentné zvýšenie teploty v krajine, odkiaľ emigrujú, spôsobí
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?