Jeho región blízko českej hranice má jednu z najnižších mier zaočkovanosti v Nemecku. Iba 57 percentám zdravotníckych pracovníkov boli podané dve dávky vakcíny proti koronavírusu, z čoho vyplýva, že zavedenie povinnosti by malo za následok nedostatok personálu a zatvorenie zariadení.
Obavy o klientov zariadení
„Nakoniec vám ostane otázka: Ako sa postaráte o ľudí v týchto zariadeniach?“ povedal F. Vogel pre Reuters. Vyžadovanie toho, aby bol zdravotnícky personál do 15. marca zaočkovaný je prvým krokom novej vlády, pokiaľ ide o jej plán urobiť očkovanie povinným pre všetkých dospelých.
Krok vyvolal obavy, že tisíce ľudí príde o prácu, čo bude mať za následok nedostatok pracovníkov v nemocniciach a zariadeniach opatrovateľskej starostlivosti. To by po dvoch rokoch pandémie mohlo ochromiť systém zdravotnej starostlivosti.
Povinné očkovanie ako prevencia do budúcnosti
Nemecký kancelár Olaf Scholz v stredu ohlásil uvoľňovanie covidových opatrení, keďže sa zdá, že nedávny prudký nárast infikovaných spôsobený infekčnejším variantom omikron už dosiahol svoj vrchol.
Dodal, že povinné očkovanie je stále potrebné na riešenie možných nových variantov a zhoršujúcej sa situácii na jeseň a v zime.
Kto nahradí chýbajúci neočkovaný personál?
F. Vogel a ostatní poslanci zastupiteľstva mestského obvodu v Sasku, ktorý má najnižšiu mieru zaočkovanosti a kde je takmer 30 percent zdravotníckeho personálu nezaočkovaného, prosili spolkové a štátne zdravotnícke orgány, aby zrušili povinnosť, ktorú parlament schválil v decembri.
Po minulotýždňovom stretnutí s ministrami zdravotníctva to však vyzerá, že sa tak nestane. Všetkých 16 krajín súhlasilo so zavedením zákona, pokiaľ im bude umožnené hľadať spôsoby, ako predísť nedostatku personálu.
Zariadenia by napríklad mohli využiť svojich bývalých pracovníkov alebo ľudí bez zdravotníckeho výcviku s cieľom podporiť nezdravotnícke oblasti, vyjadril sa hovorca ministra zdravotníctva.
Odchod zo zamestnania v oblasti prudko vzrástol
Povinné očkovanie, stresujúce pracovné podmienky, najmä v čase pandémie, a nízke platy však už prinútili niektorých pracovníkov opustiť svoju profesiu. Takmer 23 000 zdravotníckych pracovníkov sa za posledné dva mesiace zaregistrovalo na úrade práce, čo predstavuje medziročný nárast o 60 percent, vyplynulo z údajov Spolkového úradu práce.
Niektorí zdravotnícki pracovníci skúsili povinnosť napadnúť, no nemecký súd začiatkom mesiaca zamietol núdzové petície. „Podľa môjho názoru je v súčasnosti riešením zrušenie povinnosti a uvidíme, ako sa pandémia súvisiaca s ochorením COVID-19 vyvinie,“ dodal F. Vogel.