Bývalý americký minister zahraničných vecí Henry Kissinger sa domnieva, že geopolitika si dnes vyžaduje „nixonovskú flexibilitu“, aby pomohla zmierniť konflikty medzi USA a Čínou a medzi Ruskom a zvyškom Európy, píše agentúra Bloomberg.
Biden by si mal dávať pozor
Podľa Kissingera, ktorý v 70. rokoch pomohol obnoviť vzťahy medzi Washingtonom a Pekingom, by sa Čína nemala stať globálnym hegemónom, ale prezident USA Joe Biden by si mal dávať pozor na to, aby domáca americká politika nezasahovala do „dôležitosti pochopenia stálosti Číny“.
„Biden a predchádzajúce administratívy boli príliš ovplyvnené domácimi aspektmi pohľadu na Čínu," povedal 99-ročný Kissinger v rozhovore pre Bloomberg.
„Samozrejme, že je dôležité zabrániť hegemónii Číny alebo akejkoľvek inej krajiny," konštatoval Kissinger. Avšak upozornil, že „to nie je niečo, čo sa dá dosiahnuť nekonečnými konfrontáciami".
Kissinger už v minulosti varoval, že čoraz protichodnejšie vzťahy medzi USA a Čínou môžu viesť ku globálnej „katastrofe porovnateľnej s prvou svetovou vojnou“.
Ukrajina
Pokiaľ ide o súčasnú európsku krízu, ruskú inváziu na Ukrajinu, Kissinger poznamenal, že jeho predchádzajúce vyjadrenia o východiskovom bode pre dohodnutie mieru boli nesprávne interpretované. Domnieva sa, že načasovanie rozhovorov sa už blíži. O budúcnosti ukrajinského Krymu, ktorý v roku 2014 anektovalo Rusko, by sa však podľa neho malo rokovať, ale až po zastavení konfliktu.
De Gaulle za Putinom
Kissinger na otázku, koho by poslal rokovať s ruským prezidentom Vladimirom Putinom, odvetil, že niekdajšieho francúzskeho prezidenta Charlesa de Gaulla. Ale na to dodal: „Aj Nixon by bol celkom dobrý."
Nixon prekvapil
Richard Nixon v 60. rokoch ako prezident USA viedol úpornú protikomunistickú kampaň, avšak mnohých svojich priaznivcov prekvapil, keď sa rozhodol navštíviť Čínu. Návšteva sa uskutočnila v roku 1972 a pre obe krajiny znamenala historický zlom.
Nixon bol podľa Kissingera „veľmi dobrý zahraničnopolitický prezident. Zničil sa doma".